Konkurs "Wielkie Wyzwanie: Energia". Milion złotych dla najlepszego nowatorskiego pomysłu

Jeszcze niespełna przez dwa tygodnie można się zgłaszać do konkursu o "Wielkie Wyzwanie: Energia". Konkurs organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a zadaniem, jest opracowanie prototypu kompaktowego urządzenia do przekształcania energii wiatru w energię elektryczną w możliwie najefektywniejszy sposób. Dla najlepszego projektu czeka nagroda w wysokości miliona złotych.

2020-12-02, 15:15

Konkurs "Wielkie Wyzwanie: Energia". Milion złotych dla najlepszego nowatorskiego pomysłu
W całym styczniu, z uwagi na korzystne warunki atmosferyczne, polska energetyka wiatrowa biła kolejne rekordy.Foto: shutterstock

Maciej Malski-Brodzicki, koordynator "Wielkiego Wyzwania: Energia" w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju wyjaśnia, że konkurs to ważne społecznie wyzwanie dla wynalazców, naukowców i innowatorów. - Celem przedsięwzięcia jest pokazanie działających generatorów wiatrowych, które mogą być wykorzystane w gospodarstwach domowych lub w miejscach oddalonych od sieci energetycznej - dodał.


Posłuchaj

Maciej Malski-Brodzicki, koordynator konkursu "Wielkiego Wyzwania: Energia" w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju mówi, że konkurs to ważne społecznie wyzwanie dla wynalazców, (IAR)naukowców i innowatorów. 0:24
+
Dodaj do playlisty

Maciej Malski-Brodzicki wyjaśnia, że aby wziąć udział w konkursie, do 14 grudnia należy wypełnić formularz na stronie wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl i stworzyć profil, na którym zaprezentowany zostanie projekt.

Powiązany Artykuł

Diana Grytsku e-sport gaming gry komputerowe nastolatek 1200.jpg
Duże pieniądze dla polskich twórców gier. NCBR podsumowuje konkurs GameINN

Weryfikacja odbędzie się na podstawie oceny 3 minutowych filmów nadesłanych przez uczestników do marca przyszłego roku - NCBR sprawdzi, czy zaprezentowane prototypy działają.


Posłuchaj

Maciej Malski-Brodzicki z NCBR wyjaśnia, jakie są warunki uczestnictwa w konkursie "Wielkie Wyzwanie: Energia". (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Jak wyjaśnia, że przed konstruktorami postawiono kilka kluczowych wymagań: waga prototypu nie może przekraczać 200 kilogramów, wielkość nie powinna przekraczać 2 metrów, głośność urządzenia nie może też przekraczać 50 decybeli.

REKLAMA


Posłuchaj

Maciej Malski-Brodzicki z NCBR wyjaśnia, że przed konstruktorami postawiono kilka kluczowych wymagań. (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Podczas sierpniowego finałowego etapu zawodów na stadionie PGE Narodowy, urządzenia zostaną poddane działaniu sztucznego wiatru o zmiennej prędkości, identycznego dla każdego z nich.

Drużyna, która najlepiej poradzi sobie z zadaniem przetworzenia energii wiatru w energię elektryczną zostanie zwycięzcą wyzwania i wygra milion złotych.

IAR, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej