Certyfikacja szczepionek na COVID-19. Europejska Agencja Leków: nasza procedura lepsza od brytyjskiej
Europejska Agencja Leków (EMA) zasugerowała w środę, że używana przez nią procedura dopuszczania do użytku szczepionki przeciwko COVID-19 jest lepsza i bezpieczniejsza niż ta używana przez Wielką Brytanię, która w środę zezwoliła na użycie szczepionki opracowanej przez Pfizer i BioNTech.
2020-12-02, 19:31
"EMA uważa, że warunkowe zezwolenie na dopuszczenie do obrotu jest najodpowiedniejszym regulacyjnym mechanizmem do użycia" - oznajmiła unijna instytucja w odpowiedzi na pytanie agencji Reutera. Pytanie dotyczyło środowej decyzji brytyjskiego brytyjskiego urzędu MHRA, który dopuścił do użytku w Wielkiej Brytanii - jako pierwszy kraj na świecie - szczepionkę przeciw koronawirusowi. Preparat BNT162b2 opracowały koncerny Pfizer i BioNTech.
Powiązany Artykuł
![PMM morawiecki free tt 663.jpg](http://static.prsa.pl/images/315a4b64-b0cb-458d-bcb5-cc87338593e8.jpg)
Darmowe i dobrowolne szczepienia Polaków na COVID-19. Premier poinformował, kiedy mogą się rozpocząć
EMA zapowiedziała, że jej decyzja w sprawie szczepionki zapadnie najprawdopodobniej 29 grudnia, a analizie zostanie poddanych większa liczba danych, niż uczynił to MHRA. EMA rozpoczęła analizę danych z badań nad szczepionką firm Pfizer i BioNTech 6 października, podczas gdy MHRA - 30 października. Rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził, że używany przez EMA proces jest "najskuteczniejszym mechanizmem regulacyjnym w celu zapewnienia dostępu obywatelom UE do bezpiecznej i skutecznej szczepionki", ponieważ pod uwagę bierze się w nim więcej informacji.
Pfizer: procedura spełnia standardy
Firma Pfizer stwierdziła jednak w środę, że do obu urzędów przesłała ten sam zestaw danych, a różnice między regulatorami w UE i Wielkiej Brytanii wynikają z odmiennych procesów. Szefowa MHRA June Raine zapewniła ponadto, że brytyjska procedura spełnia wszystkie międzynarodowe standardy.
- "Będzie to proces, który potrwa być może kilka miesięcy". Poseł PiS o szczepieniach na COVID-19
- [PORADNIK] Szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce. Sprawdź najważniejsze informacje
- "Widzimy światełko w tunelu". KE zatwierdziła umowę na 160 mln szczepionek od kolejnej firmy
W środę do sprawy odniósł się też m.in. niemiecki minister zdrowia Jens Spahn, który stwierdził, że Niemcy mogłyby zdecydować się na szybszy proces zatwierdzania szczepionek, ale tego nie zrobiły, by zwiększyć do nich zaufanie.
mbl
REKLAMA