"Kryteria o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Piotr Wawrzyk o powiązaniu praworządności z budżetem UE

- Nikt w Polsce nie kwestionuje mechanizmu praworządności w kwestii wydatkowania unijnych pieniędzy i pociągania do odpowiedzialności za ew. nadużycia z tym związane - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych. 

2020-12-06, 15:45

"Kryteria o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Piotr Wawrzyk o powiązaniu praworządności z budżetem UE
Piotr Wawrzyk. Foto: PR24 / Robert Bartosewicz

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział w sobotę, że unijny Fundusz Odbudowy wejdzie w życie, nawet jeśli utrzymane zostanie weto Polski i Węgier.

Powiązany Artykuł

Unia Europejska FREE 1200.jpg
Publicysta: porozumienie ws. budżetu UE możliwe na 80 proc., po obu stronach panuje realizm

"Nie można zrobić kroku wstecz" - stwierdził szef PE w wywiadzie dla włoskiej telewizji. Rzecznik rządu Piotr Müller mówił w piątek, że Polska podtrzymuje w całości swoje stanowisko ws. budżetu UE.

Piotr Wawrzyk odniósł się do słów przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. - Wypowiedzi, które teraz miejsce, mówiące o rzekomym usztywnieniu stanowiska unijnego, są elementem strategii negocjacyjnej. Negocjacje w tej konkretnej sprawie są bardzo trudne i będą trwały do ostatniej chwili - zwracał uwagę.

"Jasne,  precyzyjne kryteria"

- Chcemy, aby były jasne, precyzyjne kryteria, które będą miały zastosowanie w konkretnych obszarach tzw. praworządności. Nikt w Polsce nie kwestionuje mechanizmu praworządności w kwestii wydatkowania unijnych pieniędzy i pociągania do odpowiedzialności za ew. nadużycia z tym związane. Tu musi być przeprowadzone obiektywnie śledztwo i proces sądowy, jeśli takie sytuacje się wydarza w jakimkolwiek państwie członkowskim UE. Zwracam uwagę, że to nie my, jako Polska, mamy największe problemy w związku z pociąganiem do odpowiedzialności osób naruszających kwestie finansów UE - dodał wiceminister.

REKLAMA

Zdaniem gościa audycji niedopuszczalna jest sytuacja, w której o uznaniu naruszenia praworządności mieliby arbitralnie decydować unijni urzędnicy, nie kierując się żadnymi obiektywnymi kryteriami. - To może skutkować odebraniem pieniędzy jakiemukolwiek krajowi - zaznaczył.

Posłuchaj

06.12.2020 Piotr Wawrzyk (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 24:25
+
Dodaj do playlisty

- Domagamy się, aby zapis o praworządności, jeżeli już rzeczywiście ma być, był na tyle precyzyjnie sformułowany, by nie były to kryteria o charakterze politycznym, ale merytorycznym. Zwracamy jednak uwagę, że sam mechanizm powiązania tych kwestii stoi w sprzeczności z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej - przypominał Piotr Wawrzyk.

"Zawsze dążono do kompromisu"

Gość audycji dodał, że zawsze do tej pory dążono do kompromisu podczas negocjacji unijnych. - Jestem przekonany, że większość krajów będzie mówiła właśnie o porozumieniu na najbliższym szczycie UE - stwierdził.

Ocenił także że brak kompromisu w tej sprawie byłby ewenementem, a prezydencji niemieckiej nie powinno zależeć na tak wizerunkowo fatalnym rozwiązaniu, kończącym jej kadencję w UE.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Goście audycji: Piotr Wawrzyk

Data emisji: 06.12.2020

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej