"Wszystkie państwa UE są zainteresowane kompromisem". Ekspert o negocjacjach budżetowych w UE

- Negocjacje toczą się na różnych płaszczyznach, wiele przykładów z przeszłości pokazuje, że potrafią być twarde, często pada w nich wiele mocnych słów czy argumenty mające na celu przestraszenie partnerów, ale na końcu zawsze jest kompromis - mówił w Polskim Radiu 24 Zbigniew Stefanik, europeista, politolog.

2020-12-06, 20:45

"Wszystkie państwa UE są zainteresowane kompromisem". Ekspert o negocjacjach budżetowych w UE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Roman Yanushevsky/ Shutterstock

W połowie listopada rządy Polski i Węgier oświadczyły, że nie godzą się na przyjęte niedawno rozporządzenie, które wprowadza zasadę warunkowania dostępu do środków unijnych przestrzeganiem zasady praworządności i w związku z tym, mogą zawetować projekt wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027.

Powiązany Artykuł

Piotr Wawrzyk 1200.JPG
"Kryteria o charakterze politycznym, a nie merytorycznym". Piotr Wawrzyk o powiązaniu praworządności z budżetem UE

Jak podkreślał polski rząd, tylko przepisy zgodne z traktatami i konkluzjami Rady Europejskiej mogą być zaakceptowane przez Polskę.

Zbigniew Stefanik zwracał uwagę, że negocjacje europejskie mają różny charakter. - Mogą być dłuższe lub krótsze, ale bez względu na drogę, jaką prowadzą, to na końcu jest zawsze jakiś kompromis. Prognozuję, że do tego kompromisu dojdzie i tym razem, ponieważ wszystkie państwa są nim zainteresowane - ocenił.

- Głosy, które słyszymy obecnie m.in. tym, że UE nie zaakceptuje weta, czy mówiące o przekierowaniu części środków do samorządów należy traktować jako element negocjacyjny - dodał politolog, przypominając, że taka sytuacja miała miejsce, gdy ponad rok temu gdy wyłaniano nowy skład Komisji Europejskiej.

REKLAMA

Posłuchaj

06.12.2020 Zbigniew Stefanik (Polskie Radio 24 / Świat w powiększeniu) 25:34
+
Dodaj do playlisty

Minister Spraw Zagranicznych Niemiec, Heiko Maas, pytany przez dziennikarzy tygodnia "Der Spiegel", jak konkretnie wyobraża sobie rozwiązanie problemu weta ze strony Polski i Węgier odpowiedział: "Nawet gdybym (takie rozwiązanie) miał, nie mógłbym o tym publicznie mówić. Jednakże, zdecydowanie chcemy rozstrzygnąć ten problem jeszcze w trakcie niemieckiej prezydencji. Jest wiele krajów w Europie, które są bardzo uzależnione od funduszu odbudowy. Musimy znaleźć rozwiązanie" - podkreślił.

Czytaj więcej:

Zapraszamy do wysłuchania całości rozmowy.

* * *

Audycja: Świat w powiększeniu

REKLAMA

Prowadzący: Piotr Wąż

Goście audycji: Zbigniew Stefanik, europeista, politolog

Data emisji: 06.12.2020

Godzina emisji: 19.33

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej