Szczepienia w Kanadzie od grudnia, rekordowa liczba chorych w portugalskich szpitalach. COVID-19 na świecie

Jak powiedział szef kanadyjskiego rządu, po dopuszczeniu do użytku, jeszcze w grudniu zaczną się szczepienia przeciw COVID-19. Obostrzenia pandemiczne na Węgrzech zostaną utrzymane do 11 stycznia. Pogorszyła się sytuacja epidemiologiczna w Portugalii. Śledzimy wydarzenia związane z pandemią na świecie.

2020-12-07, 20:00

Szczepienia w Kanadzie od grudnia, rekordowa liczba chorych w portugalskich szpitalach. COVID-19 na świecie
Mieszkańcy Moskwy. Foto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

źródło: Uniwersytet Johnsa Hopkinsa

RELACJA LIVE

4 lata temu

KANADA

Pierwsza partia szczepionki przeciwko koronawirusowi, produkowanej przez Pfizer, dotrze do Kanady nawet w przyszłym tygodniu. Po dopuszczeniu do użytku, jeszcze w grudniu zaczną się szczepienia - poinformował premier Kanady Justin Trudeau.

4 lata temu

AUSTRIA 

Przebadanie na koronawirusa 72 proc. nauczycieli i pedagogów przedszkolnych w sześciu spośród łącznie dziewięciu krajów związkowych Austrii dało wynik pozytywny tylko w 0,24 proc. przypadków, czyli u około 300 osób - poinformował na konferencji prasowej w Wiedniu austriacki minister oświaty Heinz Fassmann.

4 lata temu

HISZPANIA

Podczas minionej doby w Hiszpanii koronawirusem zakaziło się 5,8 tys. osób. Oznacza to najniższą od października dobową liczbę zakażeń SARS-CoV-2 - podało hiszpańskie ministerstwo zdrowia.

4 lata temu

NIEMCY

W związku z niesłabnącą falą zakażeń koronawirusem kanclerz Angela Merkel chciałaby pójść za przykładem Bawarii i zaostrzyć ograniczenia na terenie całego kraju. Bawarski rząd zamierza w środę wprowadzić na terenie landu stan klęski żywiołowej.

4 lata temu

TURCJA

Przez ostatnią dobę zmarły 203 osoby zakażone koronawirusem, czyli więcej niż kiedykolwiek dotąd w ciągu 24 godzin - poinformował w poniedziałek turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. W tym samym czasie zarejestrowano 32 137 nowych infekcji.

4 lata temu

Ograniczenia związane z pandemią na Węgrzech zostaną utrzymane do 11 stycznia. Informując o tym premier Viktor Orban powiedział, że podjęcie decyzji w tej sprawie zostało poprzedzone konsultacjami ze specjalistami.

4 lata temu

LITWA

Na Litwie społeczna kwarantanna będzie obowiązywać do końca roku. Restrykcje zostaną zaostrzone, ponieważ dotychczasowe środki zapobiegawcze okazały się niewystarczające. Sytuacja epidemiczna tymczasem staje się coraz poważniejsza.

Posłuchaj

Kwarantanna na Litwie potrwa do końca roku. Relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

 

4 lata temu

WIELKA BRYTANIA

Walia jest jedyną częścią Zjednoczonego Królestwa, w której liczba nowych zakażeń koronawirusem nie spada - przyznał w poniedziałek rząd walijski, dodając, że nie wyklucza nowego ogólnokrajowego lockdownu po świętach Bożego Narodzenia.

4 lata temu

WIELKA BRYTANIA

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 189 zgonów z powodu COVID-19, co jest najniższą liczbą od połowy listopada, oraz wykryto 14 718 zakażeń koronawirusem - poinformował brytyjski rząd.

4 lata temu

WŁOCHY

Minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese jest zakażona koronawirusem - podała w poniedziałek agencja Ansa. Szefowa resortu natychmiast po otrzymaniu wyniku testu opuściła posiedzenie Rady Ministrów.

4 lata temu

WŁOCHY

528 osób zmarło minionej doby na COVID-19 we Włoszech, potwierdzono 13720 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia w Rzymie.

Liczba wykonanych jednego dnia testów wyniosła 111 tys. 12 proc. z nich dało wynik pozytywny.

4 lata temu

SZWAJCARIA

- Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic twierdzi, że brak jest niezbędnych informacji do zatwierdzenia trzech różnych szczepionek przeciw COVID-19 zamówionych przez rząd. Władze planują zaszczepić 6 mln osób do lata - podaje portal Swissinfo.

4 lata temu

NIEMCY

Co trzeci dorosły Niemiec pije w dobie COVID-19 więcej alkoholu niż przed pandemią - wynika z badań naukowców z Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim. Eksperci ostrzegają, że im dłużej trwa kryzys, tym trudniej będzie wrócić do normalnej konsumpcji - podał w portal BR24.

4 lata temu

ROSJA, NIEMCY

Pomimo napięcia politycznego między Rosją i Niemcami, prezydent Władimir Putin i kanclerz Angela Merkel rozmawiali telefonicznie m.in. o bieżących zagadnieniach dwustronnych oraz o walce z koronawirusem, szczególnie o sprawie szczepionek. Ustalono, że w tej kwestii powinni się skontaktować ministrowie zdrowia obu krajów.

4 lata temu

WŁOCHY

40 proc. zgonów na COVID-19 we Włoszech od początku pandemii zanotowano w regionie Lombardia - to dane z raportu ogłoszonego w poniedziałek. W regionie tym zmarło ponad 22 tys. osób.

Na poziomie krajowym średnia wieku zmarłych z powodu koronawirusa to 80 lat. Tylko 1,2 proc., czyli 657 osób było w wieku poniżej 50 lat.

4 lata temu

GRECJA

Rząd poinformował w poniedziałek, że przedłuża ogólnokrajową kwarantannę do 7 stycznia z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i przypadków zgonów na COVID-19. Lockdown obejmie okres świąt Bożego Narodzenia.

4 lata temu

SZWECJA

Koncern Ikea ogłosił w poniedziałek zakończenie wydawania po 70 latach katalogu ze swoimi meblami, zarówno w wersji papierowej, jak i cyfrowej. "Pandemia przyspieszyła naszą decyzję" - stwierdzono w komunikacie.

4 lata temu

WŁOCHY

Bezpłatną pomoc psychologiczną dla Polaków we Włoszech, borykających się z problemami z powodu pandemii, uruchomił konsulat generalny RP w Mediolanie. "Psychologiczne skutki pandemii mogą być groźne dla zdrowia" - powiedziała PAP psycholog Anna Barecka-Bocchiola.

REKLAMA

4 lata temu

FRANCJA

Francuscy epidemiolodzy i politycy ostrzegają przed trzecią falą pandemii koronawirusa. Lekarze obawiają się, że liczba zachorowań wzrośnie po świątecznych feriach i apelują o przestrzeganie zasad sanitarnych podczas rodzinnych spotkań. Władze Paryża wzywają także do masowego testowania mieszkańców stolicy od stycznia.

4 lata temu

Władze miasta Kaohsiung na Tajwanie ukarały pracownika z Filipin grzywną w wysokości 100 tys. dolarów tajwańskich (13 tys. zł) za to, że na osiem sekund wyszedł na korytarz z pokoju, w którym przechodził kwarantannę – podały w poniedziałek tajwańskie media.

4 lata temu

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wraz ze szczepionką przeciw koronawirusowi otrzymają kartę potwierdzającą, że zostali zaszczepieni. Publiczna służba zdrowia NHS, która zaprezentowała w poniedziałek jej wzór, zaleca, by tę kartę nosić stale przy sobie.

4 lata temu

Szpital Uniwersytecki Croydon pod Londynem otrzymał jedną z pierwszych partii szczepionki przeciwko koronawirusowi od firmy Pfizer. Ma zostać rozprowadzona do szpitali w całej Wielkiej Brytanii, a same szczepienia mają rozpocząć się w najbliższych dniach.

4 lata temu

W Niemczech z powodu utrzymującej się wysokiej liczby infekcji staje się coraz bardziej prawdopodobne, że środki podejmowane w walce z koronawirusem zostaną zaostrzone przed świętami Bożego Narodzenia. Zdaniem federalnego ministra gospodarki statystyki covidowe są "dalekie od oczekiwań”.

4 lata temu

Od początku pandemii koronawirusa, która wybuchła w Chinach rok temu, na całym świecie zmarło 1 535 987 osób - podaje AFP.

4 lata temu

 Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wraz ze szczepionką przeciw koronawirusowi otrzymają kartę potwierdzającą, że zostali zaszczepieni. Publiczna służba zdrowia NHS, która zaprezentowała w poniedziałek jej wzór, zaleca, by tę kartę nosić stale przy sobie.

Na kartoniku wielkości wizytówki napisane będzie nazwisko osoby, nazwa szczepionki i jej partia, a także data szczepienia, zaś po drugiej stronie przypomnienie, by tę kartę nosić przy sobie - choć nie ma to formy nakazu, lecz zalecenia.

Brytyjski rząd do tej pory zaprzeczał, by zamierzał wprowadzić "paszporty covidowe", bez których nie byłoby możliwe wejście do niektórych obiektów. - To nie jest planowane. Na pewno nie zamierzam wprowadzać żadnych paszportów szczepień i nie znam nikogo innego w rządzie, kto by to zamierzał - mówił w zeszłym tygodniu minister bez teki Michael Gove.

Ale w poniedziałek rano wiceminister spraw zagranicznych James Cleverly nie zaprzeczył, że takie karty mogą być użyte do tego, by umożliwić powrót do bardziej normalnego życia. - Chodzi o to, aby upewnić się, że będzie szeroki powrót. Chodzi o odblokowanie życia ludzi i ponowne otwarcie gospodarki - mówił.

4 lata temu

Kwarantanna na Litwie z powodu epidemii koronawirusa będzie obowiązywała do końca roku, do północy 31 grudnia – postanowił w poniedziałek rząd w Wilnie. Od środy w kraju będą też obowiązywały nowe obostrzenia epidemiczne.

„Obowiązujące obecnie środki kwarantanny nie są już wystarczające” - ocenił pełniący obowiązki ministra zdrowia Aurelijus Veryga.

Do natychmiastowego zaostrzenia warunków kwarantanny wezwał też prezydent Litwy Gitanas Nauseda po omówieniu sytuacji z członkami Rady Ekspertów ds. Zdrowia.

4 lata temu

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa uważa, że pomimo planowanych masowych szczepień przeciw koronawirusowi nie należy się spodziewać, aby pandemia ustąpiła w 2021 roku. Początek szczepień minister nazwał wstępem do pokonania Covid-19.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Madrycie Illa wyjaśnił, ze Hiszpania już finalizuje procedury związane z rozpoczęciem ogólnokrajowego programu szczepień przeciwko koronawirusowi. Potwierdził też swoją wypowiedź dla niedzielnego wydania gazety “Diario Vasco”, w której zaznaczył, że szczepienia będą dopiero początkiem walki z Covid-19.

- Rozpoczęcie programu szczepień będzie uderzeniem w wirusa, ale w 2021 roku nie powinniśmy spodziewać się zakończenia pandemii - stwierdził Illa.

Szef resortu zdrowia Hiszpanii wskazał, że spodziewana w styczniu inauguracja szczepień będzie dopiero “światełkiem w tunelu”. Dodał też, że luzowanie obostrzeń epidemicznych przed końcem 2020 roku nie jest wskazane z uwagi na możliwość nadejścia kolejnej fali zakażeń.

- Jeśli teraz zaczniemy folgować, pozwalając na podróżowanie w okresie świąt Bożego Narodzenia, będziemy później zmuszeni do wprowadzania drastycznych decyzji - dodał Illa.

4 lata temu

Ciemne oblicze zdalnej nauki w Walii.

4 lata temu

Książę William i jego żona, Kate dotarli w poniedziałek do Edynburga, gdzie rozpoczynają objazd Wielkiej Brytanii koleją w czasie którego będą spotykać się z pracownikami ochrony zdrowia, personelem domów opieki i nauczycielami, którym będą dziękować za ich wysiłki w czasie pandemii COVID-19.

4 lata temu

Trzecia fala pandemii jest bardzo prawdopodobna, mimo szczepionki przeciwko Covid-19 - ostrzegła w poniedziałek w wywiadzie dla stacji BFM TV francuska wirusolog prof. Odile Launay. We Francji codziennie diagnozuje się średnio ponad 10 tys. nowych zakażeń.

Pojawienie się trzeciej fali epidemii zależy od tego, czy Francuzi będą przestrzegać zaleceń władz medycznych, nie spotykać się w większym gronie, zachowywać odstęp od innych ludzi i nosić maseczki - tłumaczyła Launay.

Według oficjalnych danych, w niedzielę we Francji odnotowano 11 022 nowe zakażenia i 175 zgonów na Covid-19. W ciągu ostatnich siedmiu dni diagnozowano średnio 10,5 tys. nowych infekcji dziennie, a także 404 zgony.

4 lata temu

W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 28 142 nowe zakażenia koronawirusem i 456 zgonów na Covid-19 - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Najwięcej nowych infekcji jest w Moskwie - 7279.

Najnowsza dobowa liczba potwierdzonych w Rosji zakażeń SARS-CoV-2 jest niższa niż dzień wcześniej, kiedy odnotowano rekordową liczbę infekcji, aż 29 039 – podaje portal Meduza.

Ogółem liczba osób zakażonych od początku epidemii wzrosła w kraju do blisko 2,49 mln.

Z uwzględnieniem nowych przypadków śmierci z powodu koronawirusa liczba zgonów wynosi w Rosji już 43 597.

4 lata temu

Pandemia uderza w branżę winiarską w Mołdawii.

4 lata temu

Darmowe testy w Hongkongu.

4 lata temu

Szczepionka Pfizera dotarła już na Wyspy.

4 lata temu

Dramatyczne doniesienia z pakistańskiego szpitala.

4 lata temu

Od dziś wjeżdżający na terytorium Słowacji pracownicy transgraniczni muszą posiadać negatywny wynik testu na koronawirusa. Słowackie MSW zapowiedziało, że mimo zmiany przepisów, na granicach nie będą na razie przeprowadzane kontrole.

Pracownicy transgraniczni, dotychczas zwolnieni z takiego obowiązku, wjeżdżając na Słowację od dziś muszą mieć negatywny wynik testu PCR lub antygenowego. Badanie nie może być starsze niż 14 dni. Test można wykonać będąc już na Słowacji - w takim przypadku konieczne jest wypełnienie internetowego formularza lokalizacyjnego, który jest dostępny na stronie ministerstwa zdrowia.

Bez testu na terytorium Słowacji nadal mogą wjechać pracownicy transportu międzynarodowego, a także osoby przejeżdżające tranzytem.

Słowackie ministerstwo spraw wewnętrznych zapowiedziało, że mimo zmiany w przepisach, policja nie będzie do odwołania prowadzić wyrywkowych kontroli na granicach.

REKLAMA

4 lata temu

W niedzielę w Czechach stwierdzono 1113 nowych zakażeń koronawirusem, ok. 40 więcej niż w poprzednią niedzielę. Ministerstwo zdrowia powiadomiło w poniedziałek, że nie zmienił się stan zagrożenia epidemicznego i wynosi 64 w stustopniowej skali.

Stan zagrożenia epidemicznego w Czechach, opisywany wyliczaną na podstawie różnych wskaźników liczbą od 0 do 100, przez 13 dni utrzymywał się na poziomie 57. Pozwoliło to m.in. znieść w ubiegłym tygodniu część restrykcji.

W niedzielę wskaźnik podwyższono do 64, taki sam stopień zagrożenia utrzymano w poniedziałek. Jeżeli stan zagrożenia epidemicznego pozostanie na tym poziomie, niezbędne może być ponowne wprowadzenie niektórych ograniczeń.

W Czechach przez cały miniony tydzień wykryto 27 112 infekcji SARS-CoV-2. Mimo wzrostów w ostatnich dniach, porównanie w stosunku tygodniowym pokazuje spadek siedmiodniowej liczby infekcji o ponad 300 przypadków.

4 lata temu

Masowe szczepienia trwają już w Rosji, gdzie od soboty podawany jest preparat Sputnik V. Rosyjska szczepionka nie przeszła jednak wszystkich testów przed dopuszczeniem jej na rynek przez miejscowe władze.

4 lata temu

Wielka Brytania przygotowuje się do rozpoczęcia masowych szczepień po tym, jak władze zatwierdziły szczepionkę amerykańskiego koncernu Pfizer. W pierwszej kolejności w tym tygodniu zaszczepieni zostaną lekarze i pracownicy służby zdrowia.

4 lata temu

Korea Południowa zmaga się już z trzecią w tym roku falą pandemii koronawirusa. Prezydent Moon Dze In zaapelował dziś o zwiększenie liczby testów, w związku z rosnąca liczbą nowych zakażeń. W ciągu ostatniej doby w Korei Południowej wykryto 615 przypadków zachorowania na Covid-19.

Południowokoreański prezydent chce, aby w akcję powszechnego testowania mieszkańców zaangażowało się wojsko oraz część pracowników administracji publicznej. Masowe testy na obecność koronawirusa w trakcie pierwszej i drugiej fali pandemii w Korei Południowej uznawane są za jedną z przyczyn stosunkowo małej liczby zakażeń w tym kraju.

Od początku pandemii w liczącej 52 mln mieszkańców Korei Południowej, koronawirusem zakaziło się do tej pory 38 000 mieszkańców, z czego 549 osób zmarło. Od miesiąca liczba nowych zakażeń sięga tam trzycyfrowych wartości.

Jak poinformowało Koreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania chorób, odsetek pozytywnych wyników testów na Covid-19 pośród wszystkich wykonanych w tym kraju sięgnął ostatnio 4,2%, w porównaniu do średniej wynoszącej dla całego kraju - 1,2%.

REKLAMA

W Seulu ponownie zaostrzone mają być zasady dystansu społecznego. Władze Korei Południowej nie stosują zasad „lockdownu”. Stosunkowo mała względem populacji liczba zakażeń związana jest z rygorystyczną kwarantanną oraz skrupulatną kontrolą wszelkich potencjalnych ognisk zakażeń.

4 lata temu

W poprzednim tygodniu zakażenie koronawirusem na Ukrainie wykryto u prawie 90 tys. osób, ok. 7,5 tys. mniej niż tydzień wcześniej. Jak podkreślił w poniedziałek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow, taki spadek odnotowano po raz pierwszy od sierpnia.

Od 30 listopada do 6 grudnia w kraju wykryto 89 322 infekcje, a tydzień wcześniej 96 936. "Od końca sierpnia po raz pierwszy mamy zmniejszenie liczby chorych w porównaniu z poprzednim tygodniem" - zaznaczył minister.

Stepanow zwrócił przy tym uwagę, że przeprowadzono mniej więcej tyle samo testów, co tydzień wcześniej - ok. 280 tys.

Odnotowano też mniej hospitalizacji - 10 100 w porównaniu do 11 606.

4 lata temu

Dziś, w dzień św. Ambrożego, patrona Mediolanu, tradycyjnie sezon rozpoczyna najsłynniejszy teatr operowy świata - La Scala. Z powodu pandemii to wyjątkowe widowisko będzie transmitowane przez telewizję i w internecie bez publiczności na widowni, ale z udziałem plejady gwiazd opery i baletu.

Sezon miała zainaugurować opera Franesco Cilei „Adriana Lecouvrer”. Rozpoczęto próby, ale wielu chórzystów zakaziło się koronawirusem. Dyrektor Dominique Mayer postanowił zorganizować inny spektakl: „Nie mogliśmy spełnić naszych marzeń. Więc postanowiliśmy obrócić ograniczenia w nasz atut. Chcemy zrealizować coś, czego nigdy przedtem nie było. Mam nadzieję, że to będzie coś nadzwyczajnego”.

Powstał spektakl pod tytułem „A riveder le stelle” ("Oglądając znów gwiazdy"). Wystąpią najwybitniejsi śpiewacy i tancerze świata: Placido Domingo, Eleonora Buratto czy Timofej Andrijaszenko, a także Polacy: sopranistka Aleksandra Kurzak i tenor Piotr Beczała. Pod dyrekcją Riccardo Chailly z towarzyszeniem orkiestry „La Scali” zaśpiewają najsłynniejsze arie operowe świata.

4 lata temu

Litwa wprowadziła od dzisiaj ponownie kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski. Można jej uniknąć jeśli będzie się miało ze sobą ważny negatywny wynik testu na Covid-19.

Wymóg dziesięciodniowej samoizolacji po przyjeździe na Litwę wynika z tego, że Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób na swoich mapach oznaczyło Polskę na szaro.

Kolorem tym objęte są państwa, które nie przekazują danych o zakażeniach lub w ciągu ostatnich dni przeprowadzały maksymalnie trzysta testów na 100 tysięcy mieszkańców. W przypadku Polski zmienił się adres strony internetowej, z której pobierane są dane do publikacji.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób jeszcze w piątek podało na Twitterze, że jest w ścisłym kontakcie z polskimi władzami i wspólnie pracuje nad szybkim rozwiązaniem tej niefortunnej sytuacji, co ma znaleźć odzwierciedlenie przy kolejnej aktualizacji map.

REKLAMA

Tymczasem kwarantannę na Litwie można obejść posiadając ze sobą negatywny wynik testu na obecność Covid-19. Trzeba go wykonać 48 godzin przed przyjazdem do tego kraju. Test można też wykonać już na miejscu, ale do momentu uzyskania negatywnego wyniku trzeba poddać się samoizolacji. Wszystkie osoby wjeżdżające na Litwę z państw podwyższonego ryzyka muszą zarejestrować się na stronie litewskiego Narodowego Centrum Zdrowia Publicznego.

Litwini listę krajów, z których po przyjeździe należy poddać się kwarantannie, aktualizują co piątek.

4 lata temu

Według informacji przekazanych w niedzielę przez ministerstwo zdrowia Meksyku w ciągu ub. 24 godzin potwierdzono 7 455 nowych przypadków koronawirusa i 261 kolejnych zgonów.

Od początku pandemii zarażenie wirusem Covid-19 potwierdzono u 1 175 850 Meksykanów. Zmarło dotychczas 109 717 osób.

Resort zdrowia zastrzega od wielu miesięcy, że rzeczywista liczba zakażonych i zmarłych jest najprawdopodobniej znacznie wyższa.

Meksyk jest 12. krajem na świecie z największą liczbą przypadków zakażeń i 4. pod względem liczby zgonów.

REKLAMA

4 lata temu

Pomimo tego, że w Nowym Jorku nasila się pandemia ponad połowa strażaków twierdzi, że nie weźmie szczepionki na COVID-19. Jak wynika z badań związku zawodowego strażaków Uniformed Firefighters Association (UFA) prawie 55 proc. z nich odpowiedziało przecząco na pytanie: „Czy weźmiesz szczepionkę COVID-19 firmy Pfizer, kiedy zostanie udostępniona?”

Dziennik „New York Post” pisał, że zdaniem prezesa UFA, Andy Ansbro, ankieta objęła 25 proc. aktywnych członków związku. Jak zauważyła gazeta w takiej sytuacji tysiące strażaków pozostanie podatnych na wirusa i nadal potencjalnie będą go rozprzestrzeniać.

4 lata temu

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w niedzielę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2254 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 213 875 kolejnych osób.

Według UJH od wybuchu epidemii zdiagnozowano łącznie w USA 14 mln 754 719 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 282 254.


4 lata temu

Liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wyniosła 12 332 a zgonów 147 - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zkaźnych im. Roberta Kocha (RKI)

Łączna liczba zakażonych od początku pandemii wzrosła do 1 183 655 a zmarłych z powodu Covid-19 do 18 919.

Po konsultacjach kanclerz Angeli Merkel z premierami poszczególnych krajów związkowych postanowiono, że częściowy lockdown zostanie utrzymany do 10 stycznia. Zamknięte są restauracje, muzea, teatry i obiekty rekreacyjne.

Liczba nowych zakażeń koronawirusem jest wciąż zbyt wysoka. Celem jest osiągnięcie wartości 50 nowych infekcji na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni - powiedziała Merkel. 

REKLAMA

4 lata temu

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 32 981 nowych przypadków Covid-19 i zmarło 391 osób zakażonych koronawirusem - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez ministerstwo zdrowia tego kraju.

Nowych zakażeń jest o ponad 500 więcej niż dzień wcześniej, jednak w ujęciu tygodniowym liczba zachorowań w kraju stopniowo spada niemal nieustannie od września.

Najwięcej nowych przypadków w ciągu ostatniej doby zanotowano w stanie Kerala na południu kraju (4777) oraz Maharasztra ze stolicą w Bombaju (4757).

Ogólny bilans pandemii koronawirusa w Indiach to obecnie 9,67 mln zakażeń i 140 573 zgony wśród chorych na Covid-19.

REKLAMA

4 lata temu

Prawie połowa z 40 mln mieszkańców Kalifornii i duża część powierzchni tego stanu będzie objęta ścisłym lockdownem, w tym zakazem wychodzenia z domu - oznajmił gubernator tego stanu Gavin Newsom. Powodem jest znaczny wzrost liczby przypadków koronawirusa.

Zgodnie z wydanym przez niego zarządzeniem zamknięta będzie większość firm a ludzie nie będą mogli spotykać się z nikim spoza ich gospodarstwa domowego.

Sklepy detaliczne pozostaną otwarte jednak będą mogły pracować tylko na 20 proc. możliwości. Zamknięte będą bary, salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz restauracje działające w pomieszczeniach. Zabronione będzie gromadzenie się większej liczby osób.

REKLAMA

Otwarte pozostaną natomiast parki, plaże i inne miejsca o dużej powierzchni na wolnym powietrzu.

Obostrzenia mają obowiązywać przez co najmniej 3 tygodnie lub do czasu gdy sytuacja w szpitalach poprawi się.


4 lata temu

Prezydent elekt Joe Biden wybrał kalifornijskiego prawnika, obecnego prokuratora generalnego stanu Kalifornia, Xaviera Becerrę na szefa resortu zdrowia i służb społecznych - poinformowała agencja AP powołując się na źródła z otoczenia Bidena. Jako szef tego resortu Becerra m. in. pokieruje walką z pandemią koronawirusa.

Jeżeli jego kandydatura zostanie zatwierdzona przez Senat, 62-letni Becerra będzie pierwszym latynoskim szefem tego resortu posiadającego rozległe uprawnienia w dziedzinie kontroli zdrowia, lekarstw i szczepień, badań naukowych i programów ubezpieczeń zdrowotnych obejmujących ponad 130 mln amerykanów.

4 lata temu

Reprezentujący prezydenta USA prawnik Rudy Giuliani ma koronawirusa. Stoi on na czele prawnego zespołu Donalda Trumpa i składa wyborcze skargi, w których pisze o wyborczych fałszerstwach.



76-prawnik to kolejna osoba z otoczenia Białego Domu, której test na koronawirusa dał wynik pozytywny. W październiku Covid-19 przeszedł sam prezydent USA Donald Trump oraz pierwsza dama Melania Trump.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze