Czekolady, zniżki, ulgi podatkowe. Oddawanie osocza przez ozdrowieńców się opłaca
Ważny apel i cały katalog zachęt dla ozdrowieńców, oddających osocze. Zapotrzebowanie na nie jest ogromne, bo przeciwciała w nim zawarte bardzo pomagają chorym w walce z koronawirusem.
2020-12-10, 10:07
Posłuchaj
Doktor Joanna Wojewoda, kierownik Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie mówi, że dawcy osocza mają prawo do dnia wolnego w pracy, otrzymują też od RCK aż 9 czekolad, mogą też otrzymać zwrot kosztów przejazdu.
Powiązany Artykuł
Ulotki trafią do wszystkich Polaków. Wkrótce rusza kampania zachęcająca do szczepień
Ulgi podatkowe dla dawców
Honorowi dawcy krwi mogą sobie odliczyć od podstawy opodatkowania tzw. darowiznę od krwiodawstwa. Rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów Iwona Prószyńska mówi, że ulga przysługuje zarówno dawcom krwi, jak i jej składników, czyli np. właśnie osocza. Stawka rekompensaty wynosi 130 zł/litr. Wysokość darowizny należy udokumentować z punktu, w którym oddaliśmy krew.
Rząd szykuje pakiet zachęt
Tymczasem rząd przygotował kolejne rozwiązania, które mają zachęcić do oddawania osocza. Zgodnie z przyjętym w tym tygodniu projektem ustawy osoby, które to zrobią, będą mogły liczyć m.in. na ulgi w transporcie kolejowym lub autobusowym, a także na dostęp do pakietu konsultacji medycznych. Zapowiadał to w listopadzie premier Mateusz Morawiecki.
Osocze mogą oddawać osoby między 18 a 65 rokiem życia, które przeszły COVID-19 co najmniej 28 dni wcześniej.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA