Szef Rady Europejskiej: jest porozumienie ws. budżetu UE

Jest zgoda unijnych przywódców na pakiet budżetowy i dołączony do niego mechanizm praworządnościowy - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

2020-12-10, 19:20

Szef Rady Europejskiej: jest porozumienie ws. budżetu UE

Powiązany Artykuł

Morawiecki Orban UE PAP-1200.jpg
Anna Zalewska: Polska i Węgry bronią każdego kraju członkowskiego i całej UE

Decyzję podjęli unijni przywódcy na szczycie w Brukseli. Kompromis był możliwy, bo mechanizm obwarowany został wytycznymi i warunkami co do możliwości użycia tego narzędzia. To sprawiło, że Polska i Węgry wycofały sprzeciw.

Posłuchaj

Szczyt UE: jest zgoda na pakiet budżetowy i mechanizm praworządnościowy. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

We wnioskach ze szczytu napisano, że celem przepisów dotyczących warunkowości jest ochrona unijnego budżetu przed oszustwami, korupcją i konfliktem interesów. Jest też mowa o tym, że samo stwierdzenie naruszenia praworządności nie jest powodem do uruchomienia mechanizmu warunkowości. - Ochroni to Polskę przed ryzykiem arbitralnych nadużyć tego instrumentu – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z polskich dyplomatów.

Czytaj również:

Ponadto Komisja Europejska jest zobowiązania do przygotowania wytycznych, a mechanizm nie może być użyty przed oceną zgodności z unijnym prawem przez Trybunał Sprawiedliwości. We wnioskach napisano też, że dopóki wytyczne nie zostaną ustanowione, Komisja nie będzie proponować środków na mocy rozporządzenia. Polskie władze nazywają wnioski ze szczytu mechanizmem gwarancyjnym do rozporządzenia.

- To nie jest interpretacja. To gwarancje stosowania rozporządzenia, które dają Polsce bezpieczeństwo budżetowe – podkreślił jeden z polskich dyplomatów. "Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje zamiar Komisji dotyczący przyjęcia Deklaracji, która zostanie umieszczona w protokole posiedzenia Rady przy podejmowaniu decyzji w sprawie rozporządzenia" – czytamy we wnioskach ze szczytu. Konkluzje nie są prawnie wiążące, ale politycznie zobowiązujące.

REKLAMA

Cały pakiet finansowy, czyli budżet Unii na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy po pandemii to prawie dwa biliony euro. Dla Polski przewidziano około 123 miliardów euro dotacji, w tym 27 miliardów euro z funduszu odbudowy. Poza tym Polska może liczyć na prawie 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

    dn

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej