Porozumienie na szczycie UE. Artur Soboń: mamy duży budżet i pewność prawa

Mamy duży budżet Unii Europejskiej i Polski, przewagę środków bezzwrotnych nad pożyczkami i pewność prawa - jasne konkluzje Rady, które określają uprawnienia Komisji do ochrony finansów UE - napisał na Twitterze Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

2020-12-10, 22:48

Porozumienie na szczycie UE. Artur Soboń: mamy duży budżet i pewność prawa

Jest zgoda unijnych przywódców na pakiet budżetowy i dołączony do niego mechanizm praworządnościowy - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Decyzję podjęli unijni przywódcy na szczycie w Brukseli. Kompromis był możliwy, bo mechanizm obwarowany został wytycznymi i warunkami co do możliwości użycia tego narzędzia. To sprawiło, że Polska i Węgry wycofały sprzeciw.

Powiązany Artykuł

1200 premier (1).jpg
Premier: negocjacje przyniosły nam bardzo dobry budżet

Artur Soboń podsumowuje

Korzyści z przyjętego budżetu, jakie odniosła Polska, podsumował na Twitterze Artur Soboń, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister aktywów Państwowych.

Jak wyjaśnił polityk, osiągnięciem jest duży budżet Unii Europejskiej, w tym znaczna kwota przeznaczona dla Polski - aż 770 mld zł. Drugą korzyścią jest fakt, że wśród środków dla Polski ogromna część to bezzwrotne granty, które opiewają aż na 620 mld zł, a reszta to nisko oprocentowane pożyczki. Trzecim sukcesem jest "pewność prawa (mamy jasne konkluzje Rady, które określają uprawnienia Komisji do ochrony finansów UE)" - napisał polityk.

Czytaj więcej:

Wnioski ze szczytu

Powiązany Artykuł

Gowin PAP-1200.jpg
"Możliwa jest suwerenność Polski i wspólna Europa". Gowin o porozumieniu ws. budżetu UE

We wnioskach ze szczytu napisano, że celem przepisów dotyczących warunkowości jest ochrona unijnego budżetu przed oszustwami, korupcją i konfliktem interesów. Jest też mowa o tym, że samo stwierdzenie naruszenia praworządności nie jest powodem do uruchomienia mechanizmu warunkowości.

Posłuchaj

Polska i Węgry po szczycie UE ws. budżetu. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

- Ochroni to Polskę przed ryzykiem arbitralnych nadużyć tego instrumentu – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z polskich dyplomatów.

Ponadto Komisja Europejska jest zobowiązania do przygotowania wytycznych, a mechanizm nie może być użyty przed oceną zgodności z unijnym prawem przez Trybunał Sprawiedliwości. We wnioskach napisano też, że dopóki wytyczne nie zostaną ustanowione, Komisja nie będzie proponować środków na mocy rozporządzenia. Polskie władze nazywają wnioski ze szczytu mechanizmem gwarancyjnym do rozporządzenia.

IAR, twitter.com, jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej