"Premier osiągnął ogromny sukces w Brukseli". Anita Czerwińska o porozumieniu na szczycie UE
- Porozumienie wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego to ogromny sukces, z jednej strony Polska otrzyma 770 mld zł z unijnego budżetu, a z drugiej - środki te są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony - powiedziała PAP rzecznik PiS Anita Czerwińska.
2020-12-10, 23:25
Powiązany Artykuł
Premier: negocjacje przyniosły nam bardzo dobry budżet
- Viktor Orban: obroniliśmy traktaty Unii Europejskiej
- Porozumienie na szczycie UE. Artur Soboń: mamy duży budżet i pewność prawa
Rzecznik PiS w rozmowie z PAP oceniła, że szef polskiego rządu osiągnął w Brukseli ogromny sukces. - Porozumienie wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego to ogromny sukces, gdyż z jednej strony Polska otrzyma 770 mld zł z unijnego budżetu, a z drugiej - środki te są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony - mówiła.
Jak dodała, przyjęte na szczycie konkluzje blokują możliwość zmian wbrew Polsce. - Komisja Europejska ma obowiązek stosowania kryteriów odpowiadających konkluzjom Rady Europejskiej - wskazała.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prof. Grabowska: Polska i Węgry nie chcą, by urzędnicy KE ustalali, czym jest praworządność
Podkreśliła jednocześnie, że twarde zapisy w konkluzji RE wyznaczają "jasne granice dla innych instytucji". - Rozporządzenia i inne akty prawne mogą być stosowane tylko zgodnie z wytycznymi przyjętymi w konkluzjach. W konkluzji wprost zapisano, że "samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu". Ochroni to Polskę przed ryzykiem arbitralnych nadużyć tego instrumentu - stwierdziła Czerwińska.
W konkluzjach szczytu dot. budżetu UE zawarto m.in. zapisy dotyczące tzw. mechanizmu praworządności. Jeden z nich stanowi, że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów.
Kolejny z zapisów stanowi natomiast, że samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.
pb
REKLAMA
REKLAMA