"Premier osiągnął ogromny sukces w Brukseli". Anita Czerwińska o porozumieniu na szczycie UE

- Porozumienie wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego to ogromny sukces, z jednej strony Polska otrzyma 770 mld zł z unijnego budżetu, a z drugiej - środki te są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony - powiedziała PAP rzecznik PiS Anita Czerwińska.

2020-12-10, 23:25

"Premier osiągnął ogromny sukces w Brukseli". Anita Czerwińska o porozumieniu na szczycie UE

Powiązany Artykuł

1200 premier (1).jpg
Premier: negocjacje przyniosły nam bardzo dobry budżet

Na szczycie UE w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych ws. budżetu UE i funduszu odbudowy.

Czytaj także:

Rzecznik PiS w rozmowie z PAP oceniła, że szef polskiego rządu osiągnął w Brukseli ogromny sukces. - Porozumienie wynegocjowane przez premiera Mateusza Morawieckiego to ogromny sukces, gdyż z jednej strony Polska otrzyma 770 mld zł z unijnego budżetu, a z drugiej - środki te są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony - mówiła.

Jak dodała, przyjęte na szczycie konkluzje blokują możliwość zmian wbrew Polsce. - Komisja Europejska ma obowiązek stosowania kryteriów odpowiadających konkluzjom Rady Europejskiej - wskazała.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

grabowska genowefa_71041200.jpg
Prof. Grabowska: Polska i Węgry nie chcą, by urzędnicy KE ustalali, czym jest praworządność

Podkreśliła jednocześnie, że twarde zapisy w konkluzji RE wyznaczają "jasne granice dla innych instytucji". - Rozporządzenia i inne akty prawne mogą być stosowane tylko zgodnie z wytycznymi przyjętymi w konkluzjach. W konkluzji wprost zapisano, że "samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu". Ochroni to Polskę przed ryzykiem arbitralnych nadużyć tego instrumentu - stwierdziła Czerwińska.

W konkluzjach szczytu dot. budżetu UE zawarto m.in. zapisy dotyczące tzw. mechanizmu praworządności. Jeden z nich stanowi, że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów.

Kolejny z zapisów stanowi natomiast, że samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.

pb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej