Minister zdrowia: aby uniknąć trzeciej fali, rekomendujemy przedłużenie niektórych obostrzeń

- Niestety widmo trzeciej fali epidemii COVID-19 jest bardzo realne. Obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej może być bardzo duże. Żeby tego uniknąć, skala obostrzeń powinna pozostać na tym samym poziomie na kolejne okresy - powiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

2020-12-14, 13:03

Minister zdrowia: aby uniknąć trzeciej fali, rekomendujemy przedłużenie niektórych obostrzeń

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele rządu rozmawiali o strategii szczepień na koronawirusa. Spotkanie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego w Warszawie poprzedzało zapowiadane na wtorek przyjęcie przez rząd Narodowego Programu Szczepień. W spotkaniu uczestniczyli również szef BBN Paweł Soloch, szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Powiązany Artykuł

Adam Niedzielski twitter free 1200.jpg
Minister zdrowia: 3,4 mln szczepień miesięcznie to minimalna wydolność systemu

"Widmo trzeciej fali epidemii jest bardzo realne"

Niedzielski poinformował na konferencji prasowej, że podczas spotkania strony rządowej z prezydentem Andrzejem Dudą przedstawiono głowie państwa "perspektywy, jakie są związane z rozwojem pandemii". Według ministra rozmowa miały dotyczyć tego, jak może wyglądać sytuacja pandemiczna po 28 grudnia, gdy skończy się przyjęty w listopadzie przez rząd okres epidemicznych.

- Przedstawiłem prezydentowi wizję, w której niestety widmo trzeciej fali jest bardzo realne - powiedział Niedzielski. Jak wyjaśnił, trzecia fala ma duże znaczenie dla systemu ochrony zdrowia. - Obecnie mamy około 10 tys. zakażeń dziennie, wiec jeżeli trzecia fala wystartowałaby z tego poziomu, to możemy się spodziewać bardzo dużej eskalacji i obciążenia systemu opieki zdrowotnej - ocenił szef Ministerstwa Zdrowia.

REKLAMA

Wyjaśnił, że luty i marzec są to miesiące, w których dochodzi do szczytu zachorowań na grypę. - Żeby uniknąć scenariusza, kiedy w lutym nie będziemy mieli jeszcze efektu populacyjnego zaszczepienia na koronawirusa i żeby uniknąć tej trzeciej fali, rozmawialiśmy o tym, żeby obostrzenia i skala samoograniczenia pozostała co najmniej na tym samym poziomie na kolejne okresy - przyznał Niedzielski.

Dodał, że szczegółowe decyzje będą podejmowane na rządowym zespole zrażania kryzysowego.

Minister zdrowia był pytan,y czy będzie przedłużenie obostrzeń związanych z pandemią. Niedzielski podkreślił, że decyzję w tej sprawie podejmie Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczy premier.

- Ale z mojej strony będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń, z którymi mamy do czynienia, a szczególnie tych obostrzeń - przyjrzenie się im, przeanalizowanie, które dotyczą okresu feryjnego - tak, żebyśmy w ferie rzeczywiście zostali w domach i spędzili je bezpiecznie, po to właśnie, by uniknąć trzeciej fali - powiedział Niedzielski.

REKLAMA

Dodał, że jeśli ta trzecia fala koronawirusa rozpoczęłaby się z tego poziomu zakażeń, który obecnie notujemy - to według niego już po wynikach "tydzień do tygodnia" widać, że "tempo malenia" nie jest już takie duże jak w drugiej części listopada.

- Dlatego będę rekomendował przedłużenie tych obostrzeń do 17 stycznia - oświadczył Niedzielski.

"Prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero"

Podczas briefingu po spotkaniu w BBN minister zdrowia był też pytany, kiedy planowany jest kolejny etap po tzw. etapie zero, czyli szczepieniu medyków. - To zależy od zgłaszalności poszczególnych grup - odpowiedział. - Najważniejszą grupą oczywiście są medycy, bo oni stoją na pierwszej linii walki z koronawirusem - dodał.

Przyznał też, że według wyliczeń około milionów osób pracuje w służbie zdrowia, ale nie są to tylko zawody medyczne, ale też np. pracownicy administracyjni w szpitalach czy przychodniach. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę tę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek, co mniej więcej oznacza możliwość zaszczepienia połowy tej grupy zerowej, czyli tych pracowników zatrudnionych w przychodniach, szpitalach, to na pewno styczeń upłynie nam pod znakiem szczepienia, prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy zero - mówił.

REKLAMA

- Udało się osiągnąć deklarowaną wcześniej liczbę ponad 8 tys. zespołów szczepieniowych - poinformował Niedzielski i dodał, że obecnie trwa "nanoszenie ich na mapę". - Jeszcze nie mamy gotowej prezentacji, ale myślę, że w okolicach środy, najpóźniej czwartku przedstawimy ją - zapowiedział.

Zaznaczył, że zgłoszone punkty są teraz weryfikowane. - Chcemy dokładnie znać ich lokalizacje, gdzie będą umiejscowione - zaznaczył szef Ministerstwa Zdrowia.

Zaznaczył, że obecnie Polska ma zadeklarowane 1 mln 100 tys. szczepionek przeciwko COVID-19, zastrzegł jednak, że "deklaracje zmieniają się z miesiąca na miesiąc". - Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia z deklaracją dostarczenia blisko 2 mln szczepionek, to uległo zmianie - powiedział minister. Niedzielski zapewnił, że rząd robi wszystko, by przyspieszyć ich dostawę.

"Prezydent wspiera program rządu"

- Narodowy Program Szczepień przeciwko koronawirusowi ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem; cel strategiczny to zapanowanie nad epidemią w 2021 roku - powiedział po spotkaniu w BBN szef KPRM Michał Dworczyk.

REKLAMA

Podkreślił, że Narodowy Program Szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się "naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem", który ponad wszelkimi podziałami połączy wszystkie środowiska w celu przeprowadzenia masowych szczepień.

Dworczyk mówił, że szczepienia mają pozwolić osiągnąć cel strategiczny, czyli zapanowanie nad epidemią w 2021 r. - Wyszczepienie tak dużej części populacji, żeby rzeczywiście można było zacząć powrót do normalności - podkreślił.

- Prezydent Andrzej Duda udziela pełnego wsparcia działaniom rządowym w zakresie szczepień przeciwko koronawirusowi i jest przekonany, że ten program odniesie sukces - powiedział z kolei szef BBN Paweł Soloch po spotkaniu prezydenta z szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

Jak dodał, w poniedziałek zapadły uzgodnienia premiera i prezydenta ws. programu. - To wsparcie będzie przez pana prezydenta nadal z całą intensywnością udzielane i pan prezydent jest przekonany o tym, że ten program rzeczywiście odniesie sukces - poinformował Soloch.

REKLAMA

Konsultowany program

Rządowy program szczepień przez ostatnie dni był szeroko konsultowany. W pierwszym etapie mają zostać zaszczepieni medycy, seniorzy, przedstawiciele służb zaangażowanych w walkę z epidemią oraz mieszkańcy DPS-ów i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 opublikowano we wtorek na stronie gov.pl. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat (PAP)Projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 opublikowano we wtorek na stronie gov.pl. Zgodnie z jego założeniami dobrowolnym i bezpłatnym szczepieniom będą podlegać dorośli i dzieci w wieku od 12 lat (PAP)

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej