Tarcza finansowa dla firm. Europejski Bank Inwestycyjny wesprze program PFR
Polski Fundusz Rozwoju poinformował o emisji 7-letnich papierów dłużnych o wartości nominalnej 500 mln zł, które w całości objął Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Celem emisji jest sfinansowanie rządowego programu Tarcza Finansowa PFR.
2020-12-14, 15:59
Program jest przeznaczony dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa.
Objęte gwarancjami przez Skarb Państwa obligacje oprocentowane są na 1,4 proc. w skali roku, a ich termin wykupu przypada na grudzień 2027 r. Jak zaznaczył PFR, przy spełnieniu odpowiednich warunków Fundusz może skorzystać z tzw. Funding Advantage, co obniży oprocentowanie.
Według wiceprezes EBI Teresy Czerwińskiej, to pierwsza i jednocześnie bardzo ważna transakcja, którą Europejski Bank Inwestycyjny podpisuje z Polskim Funduszem Rozwoju.
- Pozwala ona na wsparcie polskiej gospodarki w trudnych dla niej chwilach spowodowanych pandemią COVID-19. Cieszymy się, że nasza instytucja może ułatwić dostęp PFR do międzynarodowych rynków kapitałowych. Ta transakcja stanowi kolejny przykład owocnej współpracy między instytucjami krajowymi i europejskimi - powiedziała Czerwińska.
Powiązany Artykuł
Prezes PFR: jeżeli Komisja Europejska zaakceptuje założenia Tarczy Finansowej 2.0, pomoc dla firm będzie wypłacona po 15 stycznia
- Udział EBI w finansowaniu Tarczy Finansowej dla MSP to nowy rozdział i zacieśnienie naszej współpracy instytucjonalnej. Liczymy, że w najbliższych latach uda się zorganizować wiele nowych wspólnych projektów inwestycyjnych - oświadczył prezes PFR Paweł Borys.
REKLAMA
Jak przypomniał wiceprezes Funduszu Bartłomiej Pawlak, to pierwsza emisja obligacji PFR skierowana do rynków zagranicznych. - Udział EBI we wsparciu programów PFR to również docenienie naszych wysiłków przez instytucję europejską oraz otwarcie drogi do przyszłej współpracy między obu instytucjami - dodał.
Jak przypomniał PFR, do tej pory w ramach Tarczy Finansowej, Fundusz w maju i czerwcu sprzedał poprzez rynek obligacje o wartości nominalnej 62 mld zł, które były przeznaczone na sfinansowanie programu Tarczy. Według Funduszu, pomoc w postaci częściowo bezzwrotnych subwencji w ramach programu uzyskało prawie 347 tys. firm, zatrudniających ponad 3,2 mln pracowników.
PAP, PR24, akg
REKLAMA