Inflacja w listopadzie. Znamy nowe dane GUS

Inflacja w listopadzie wzrosła licząc rok do roku (rdr) o 3,0 proc., a licząc miesiąc do miesiąca (mdm) powiększyła się o 0,1 proc. podał GUS. 

2020-12-15, 10:25

Inflacja w listopadzie. Znamy nowe dane GUS
Dziś GUS poda odczyt inflacji w kwietniu.Foto: Shutterstock

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2020 r. wzrosły rdr o 3,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w listopadzie ceny rdr wzrosły o 3,0 proc., a mdm nie zmieniły się.  Dane te są zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

Wzrost cen usług wyniósł 7,8% licząc rok do roku, a towarów 1,3%.

GUS wyjaśnia, że w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania, żywności oraz restauracji i hoteli podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,48 punktu procentowego, 0,47 punktu procentowego oraz 0,36 punktu procentowego.

REKLAMA


Posłuchaj

Monika Kurtek, ekonomistka Banku Pocztowego ocenia inflację w listopadzie 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Niższe ceny dotyczyły transportu oraz odzieży i obuwia i obniżały wskaźnik o 0,42 punktu procentowego i 0,17 punktu procentowego.

Dane GUS o inflacji w ocenie PIE

Inflacja spadnie w I kwartale 2021 r., a na koniec 2021 r. ponownie powróci w okolice obecnych poziomów - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny(PIE). Jego analitycy szacują, że najniższy wynik CPI osiągnie w lutym - będzie jednak przekraczać 2 proc. rdr z uwagi na większy wzrost cen energii.

Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili uwagę, że dane GUS wskazują na nieco mniejszy wzrost cen żywności (2 proc. rdr). Zmiany te rekompensował jednak wzrost cen telekomunikacji, ubezpieczeń oraz usług hotelowych i gastronomicznych - dodali.

REKLAMA


PIE spodziewa się, że "inflacja zanotuje spadek w 1 kwartale 2021 r.". "Szacujemy, że najniższy wynik osiągnięty zostanie w lutym – w tym okresie CPI dalej będzie jednak przekraczać 2 proc. rdr z uwagi na większy wzrost cen energii elektrycznej" - ocenił Jakub Rybacki z zespołu makroekonomii PIE.

Jak wskazał, złożą się na to dwa czynniki. Konsumenci zapłacą nową opłatę mocową. Dodatkowo Urząd Regulacji Energetyki (URE) zadecydował o podwyżce taryf dla gospodarstw domowych o 3,6p.p. "W efekcie wysokość rachunków gospodarstw domowych wzrośnie o około 10 proc." - zaznaczył.

PIE nadal prognozuje, że przez większość 2021 r. inflacja utrzymywać się będzie w przedziale 2,5-3 proc. rdr. "Krótkotrwałe przekroczenie poziomu 3 proc. będzie prawdopodobne w maju" - wskazał Rybacki. Dodał, że to efekt gwałtownego spadku cen paliw w 2020 r. z uwagi na brak mobilności; w rezultacie będzie zaburzony tzw. punkt odniesienia.

"Kolejnych okresów, kiedy CPI przekroczy 3 proc. spodziewamy się dopiero w 4 kwartale" - ocenił. Według niego przy "odbijającej aktywności gospodarczej dość prawdopodobne jest, że inflacja będzie oscylować bliżej górnej granicy celu inflacyjnego NBP na początku 2022 r." – ocenia Jakub Rybacki z PIE.


PR24/IAR/PAP/sw

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej