Wykluczeni ze względu na wiek. "Atmosfera w pracy nie sprzyja osobom starszym"
- Wielu Polaków mówi o tym, że w swoich firmach nie doświadcza dyskryminacji ze względu na wiek bezpośrednio, natomiast doświadcza dyskryminującej atmosfery - podkreślił w Polskim Radiu 24 ekspert OPZZ Michał Polakowski.
2025-01-19, 11:05
Wykluczenie w miejscu pracy przybiera różne formy. Może ono dotyczyć m.in. płci, pochodzenia, niepełnosprawności czy wieku pracownika.
Według raportu Talent Trends 2024 44 proc. pracowników przyznało, że doświadczyło dyskryminacji w miejscu pracy z powodu wieku. Badanie, przeprowadzone przez globalną firmę rekrutacyjną PageGroup objęło 50 tysięcy pracowników z 37 rynków. Szczególnie wysoki poziom dyskryminacji zauważono w grupie osób powyżej 50. roku życia, gdzie odsetek ten wyniósł 56 proc.
Dyskryminacja ze względu na wiek. Wymaga uwagi pracodawców
Już w 2023 roku Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne zwróciło uwagę na problem ageizmu, uznając go za jedno z ostatnich społecznie akceptowalnych uprzedzeń. Wyniki tych badań jasno wskazują, że dyskryminacja ze względu na wiek wymaga zdecydowanego podejścia i większej uwagi zarówno ze strony pracodawców, jak i decydentów.
Posłuchaj
Ekspert OPZZ Michał Polakowski podkreślił w Polskim Radiu 24, że "wielu Polaków mówi o tym, że w swoich firmach nie doświadcza dyskryminacji ze względu na wiek bezpośrednio, natomiast doświadcza dyskryminującej atmosfery". Bo jest powszechne przekonanie, że zespoły mają być młode. - Oczywiście to nie znaczy, że ktoś starszy nie będzie członkiem czy członkinią takiego zespołu. Natomiast atmosfera może być taka, że nie sprzyja osobom w starszym wieku - zaznaczył ekspert.
REKLAMA
Atmosfera dyskryminacji w pracy
Dodał, że mamy do czynienia właśnie z atmosferą dyskryminacji. - Ale stąd wprost wynika postulat, że zarządzanie wiekiem w firmach musi uwzględniać zróżnicowane profile. Nie jesteśmy tacy sami. Starszy pracownik może na przykład nie być tak wydajny fizycznie, ale posiada on duży kapitał doświadczenia, możliwości uczenia młodszych osób. I to jest wielki zasób dla firmy - powiedział Polakowski.
W firmach, w których w jednym dziale przebywają pracownicy bardzo różniący się wiekiem, często jest tak, że nie integrują się oni towarzysko.
Zdaniem Mateusza Żydka z firmy badawczej Randstad Polska w takich sytuacjach ogromną rolę do spełnienia ma bezpośredni menedżer. - Może dużo zrobić, jeśli jest w stanie stworzyć dobrą atmosferę w tym miejscu i sprawić, że ci ludzie mimo różnicy, nawet w komunikacji, są w stanie ze sobą rozmawiać. Menedżer może tworzyć przestrzeń i nawet trochę moderować dyskusjami czy projektami tak, aby dać znacznie więcej przestrzeni dla osoby, która potencjalnie może być defaworyzowana, czyli osoby starszej, odbiegającej wiekiem od części zespołu - powiedział gość Polskiego Radia 24.
- Chodzisz na terapię? Sprawdź, czy nie zwierzasz się informatykowi albo prawnikowi
- Dyskryminacja seniorów na rynku pracy. Sprawdź raport
***
Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: Michał Polakowski (ekspert OPZZ) i Mateusz Żydek (Randstad Polska)
Data emisji: 18.01.2025
Godzina emisji: 15.06
Źródło: Polskie Radio 24/bartos
Polecane
REKLAMA