"Recydywa PRL". Publicysta o postulatach Strajku Kobiet
- Jak się analizuje postulaty i działania Strajku Kobiet, to pierwszym skojarzeniem dla osób choć trochę znających historię Polski jest recydywa PRL. Postulaty, choćby aborcyjne, to postulaty powrotu do PRL - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Jankowski, dziennikarz radia Wnet.
2020-12-15, 12:23
W niedzielę, w 39. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, w całej Polsce odbyły się protesty pod hasłem "Idziemy po wolność. Idziemy po wszystko". Środowiska związane m.in. z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet protestowały m.in. w Warszawie, Gdyni, Szczecinie, Łodzi, Olsztynie i Bydgoszczy.
Powiązany Artykuł
"Mamy do czynienia z wojną kulturową". Prof. Piotr Jaroszyński o Strajku Kobiet
Łukasz Jankowski komentował hasła protestu Strajku Kobiet. - Z jednej strony próbuje się odciąć od tego stanowiska, pokazać, że jest przeciwko stanowi wojennemu, a drugiej w postulatach i nowomowie - zwłaszcza partii Razem - widać, że jest to próba recydywy PRL, próba powrócenia do zamierzchłych stosunków społecznych i pewnych kwestii, chociażby aborcji - zauważył.
"Odarcie człowieka z godności"
- Hasło "aborcja jest ok" to zarówno przekraczanie norm, jak i próba oswajania nas z tematem, to hasło, które pojawia się od roku czy dwóch. Jest to koncepcja, by z aborcji zrobić zabieg równy niemalże przyjęciu tabletki na ból głowy, tego poziomu dylemat moralny. (…) To sprowadzanie ludzkiego życia do rzeczy nieistotnej, odarcie człowieka z godności, by człowiek stał się czymś, czym można manipulować, by pozbawić go życia, kiedy przestanie się to opłacać - podkreślał publicysta.
"Nihilizm łączy totalitaryzmy"
Gość audycji przestrzegał przed konsekwencjami takiego sposobu myślenia. - Nihilizm łączy wszystkie totalitaryzmy, od komunizmu, mierzy człowieka miarą użyteczności dla społeczeństwa. Miejmy świadomość, że hasła aborcji postnatalnej czy eutanazji pojawią się także w Polsce, jeżeli pozwolimy na aborcję - dodał.
REKLAMA
Posłuchaj
Od 22 października w całym kraju trwają protesty przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Wywołało je orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.
- "Nikt poważny nie będzie tego firmował swoim imieniem i nazwiskiem". Publicysta o Strajku Kobiet
- "Obraża pamięć o ludziach walczących o Polskę". Liziniewicz o zrównywaniu Grudnia ’70 z protestami Strajku Kobiet
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
REKLAMA
Gość: Łukasz Jankowski
Data emisji: 15.12.2020
Godzina emisji: 10.33
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA