Śladami białych mnichów
Specjalny szlak turystyczny połączy 24 obiekty cysterskie.
2010-09-27, 15:00
Województwa małopolskie, śląskie, dolnośląskie oraz opolskie wspólnie przygotują szlak turystyczny biegnący wzdłuż leżących na ich terenie zabytków zakonu cystersów. Samorządy uzyskały na to przedsięwzięcie unijne dofinansowanie.
Projekt pod nazwą "Południowo-Zachodni Szlak Cystersów" ma na celu poprawienie infrastruktury turystycznej w sąsiedztwie obiektów, które leżą w południowo-zachodniej części ogólnopolskiego Szlaku Cystersów. W ramach tego przedsięwzięcia powstaną m.in. parkingi, punkty informacji turystycznej, nowe oznakowanie obiektów oraz system infokiosków.
"Projekt zakłada stworzenie ponadregionalnego produktu turystycznego w oparciu o dziedzictwo kulturowe związane z obiektami cysterskimi. Powstanie jedna, biegnąca przez kilka województw, trasa turystyczna" - poinformował wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda. W Polsce południowej i zachodniej (województwa: dolnośląskie, opolskie, śląskie i małopolskie) znajdują się 24 obiekty cysterskie oraz pocysterskie. 14 z nich leży na terenie woj. dolnośląskiego, osiem w Małopolsce i po jednym w woj. opolskim i śląskim.
Łączna wartość przedsięwzięcia wynosi prawie 37 mln zł, z czego 85 procent pochodzi ze środków unijnych. Cystersi to zakon katolicki, który został założony w X wieku we Francji. Zakonnicy ci noszą biały habit z czarnym szkaplerzem. Przez wiernych często nazywani są "białymi mnichami". Klasztory i opactwa cysterskie były w średniowieczu ważnymi ośrodkami kulturalnymi, naukowymi, medycznymi oraz gospodarczymi.
REKLAMA
REKLAMA