Mechanizm warunkowości tylko dla ochrony unijnych finansów. Eurodeputowani PE podjęli decyzję
Jest zgoda Parlamentu Europejskiego na mechanizm warunkowości, uzależniający wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych.
2020-12-16, 16:58
Powiązany Artykuł
Rozporządzenie jest dołączone do pakietu budżetowego, zatwierdzonego w ubiegłym tygodniu na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli. Na wniosek Polski i Węgier, do dokumentu podsumowującego szczyt wpisano warunki i wytyczne stosowania reguły "fundusze za praworządność".
Posłuchaj
Uzgodniono, że może ona być użyta tylko dla ochrony unijnych finansów. Wnioski przewidują też odłożenie stosowania mechanizmu do czasu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości, dotyczącego jego zgodności z europejskim prawem.
Podczas debaty poprzedzającej głosowanie większość eurodeputowanych podważała te ustalenia. Apelowali do Komisji o szybkie i zdecydowane działania. Odpowiadała im europoseł Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska. - Najwyższy czas, by Parlament Europejski uszanował decyzje unijnych przywódców i przestał wywierać polityczną presję na Komisję Europejską w sprawie regulacji niezgodnych z traktatami - mówiła deputowana PiS-u.
REKLAMA
"Cel został osiągnięty"
A przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, odpowiadając na liczne pytania europosłów, zapewniła na zakończenie debaty, że nie będzie żadnych opóźnień w stosowaniu rozporządzenia. - Regulacje będą obowiązywać od stycznia. Każde naruszenie przepisów będzie zbadane, żaden przypadek nie zostanie zignorowany - podkreślała przewodnicząca Komisji.
Komentując tę debatę, minister do spraw europejskich Konrad Szymański powiedział, że dla Polski było ważne, żeby rozporządzenie nie mogło zostać uruchomione w związku z ogólnymi politycznymi zarzutami o łamanie praworządności. - Ten cel został osiągnięty, więc kwestia tego, kiedy wejdzie ono w życie, jest drugorzędna - mówił w Sejmie minister do spraw europejskich Konrad Szymański.
pkur
REKLAMA