Budżet UE przedmiotem obrad Sejmu. Suski: dyscyplina głosowania to nic nowego
Wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że zarządzenie dyscypliny w głosowaniu nad ustaleniami szczytu Unii Europejskiej nie jest niczym nowym. Podkreślił, że obowiązuje ona przy większości głosowań w Sejmie.
2020-12-18, 12:59
Powiązany Artykuł
![parlament europejskie free europarlament free shutt 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b7521b33-78b6-4ac8-8ca5-c9ec403cbb11.jpg)
PE zatwierdził budżet Unii na najbliższe 7 lat
Marek Suski mówił, że zapowiedzianie przez szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego zarządzenie dyscypliny ma uświadomić posłom wagę proponowanych rozwiązań. Dodał, że w klubie PiS czy szeroko rozumianej prawicy są osoby, które na pewne sprawy patrzą inaczej. Podkreślił, że dla dobra Polski i jedności koalicji, czasami trzeba poprosić, jak stwierdził: "abyśmy byli razem".
Sprzeciw Solidarnej Polski
Głosowanie przeciwko ustaleniom szczytu zapowiedzieli wcześniej politycy wchodzącej w skład klubu PiS Solidarnej Polski.
Czytaj także:
- Politycy zgodni ws. ustaleń szczytu UE. Tylko dwie partie z odrębnym zdaniem
- Michał Woś o negocjacjach ws. budżetu UE: porozumienie nie ma mocy prawnej
- "Udało się zabezpieczyć suwerenność i pozyskać środki". Szef polskiej dyplomacji o negocjacjach w Brukseli
Ich sprzeciw budzi decyzja o przyjęciu rozporządzenia w pakiecie budżetowym bez - jak mówił szef SP Zbigniew Ziobro - "prawnie wiążących zabezpieczeń". Zbigniew Ziobro zaznaczył, że "wynegocjowane Konkluzje Rady Europejskiej nie są obowiązującym prawem i mają wyłącznie charakter politycznego stanowiska".
Powiązany Artykuł
![1200_Kaczyński_PAP.png](http://static.prsa.pl/images/ccb40726-6991-4ea2-89a4-d49251a38378.jpg)
Jarosław Kaczyński: UE to nie krąg przyjaciół, tylko arena twardej walki o własne interesy
Wymagana zgoda parlamentów
W przyjętych w poniedziałek przez kraje członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej aktów prawnych wchodzących w skład pakietu budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy, znalazły się zapisy mówiące m.in., że budżet UE, włączając Next Generation EU (instrument odbudowy), musi być chroniony przeciwko wszelkiego rodzaju nadużyciom finansowym, korupcji, konfliktowi interesów, a samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.
REKLAMA
W środę budżet przyjął Parlament Europejski. Teraz na jego temat wypowiedzą się parlamentarzyści państw członkowskich, w tym Polski. Ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE, by możliwe było uruchomienie funduszu odbudowy po epidemii koronawirusa.
mbl
REKLAMA