Globalny popyt na węgiel wzrośnie w 2021 r. o 2,6 proc.

Globalny popyt na węgiel ma wzrosnąć w przyszłym roku o 2,6 proc. po rekordowym spadku spowodowanym pandemią w tym roku - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).

2020-12-21, 18:50

Globalny popyt na węgiel wzrośnie w 2021 r. o 2,6 proc.
Rząd zapowiada nowe rozwiązania służące temu, aby zrekompensować wyższe ceny węgla. . Foto: shutterstock.com/Rasta777

Według Agencji to efekt ożywienia aktywności gospodarczej, powodującej zwiększenie zużycia energii elektrycznej i produkcji przemysłowej.

Powiązany Artykuł

kwieciński pap1200.jpg
Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetyce

Popyt na węgiel energetyczny i hutniczy powinien wzrosnąć do 7432 mln ton w 2021 r. z 7243 mln ton w tym roku - podała paryska agencja w raporcie Coal 2020.

W 2020 r. 5-procentowy spadek zużycia węgla

Globalny popyt na węgiel spadł w tym roku o 5 proc. w wyniku ograniczenia jego zużycia spowodowanego ograniczeniem produkcji z powodu pandemii, podała IEA.

Powiązany Artykuł

parlament europejski 1200.jpg
Redukcja emisji CO2 o 60 procent do 2030 roku? Komisja środowiska PE poparła pomysł

To nie oznacza jednak, że "czarne złoto" wraca na tron. Agencja szacuje, że w latach 2018-2020 globalne zapotrzebowanie na węgiel spadło o bezprecedensowe 7 proc., czyli 500 mln ton, z powodu pandemii i przechodzenia w przemyśle na czystsze źródła energii.

REKLAMA

W ciągu dwóch lat największy spadek zużycia węgla od czasu II wojny światowej

- W tym czasie byliśmy świadkami największego spadku zużycia węgla od drugiej wojny światowej - powiedział dyrektor ds. Rynków energii i bezpieczeństwa IEA, Keisuke Sadamori.

Podczas gdy nawet Stany Zjednoczone i Europa mogą zobaczyć swój pierwszy wzrost zużycia węgla od prawie dziesięciu lat w przyszłym roku, popyt w 2021 r. nadal będzie odpowiadał poziomowi z 2019 r., a IEA spodziewała się, że zużycie węgla spadnie do 2025 r. i wyniesie około 7,4 miliarda ton.

Powiązany Artykuł

Artur Sobon 1200.jpg
Soboń o polityce energetycznej: trzeba umożliwić odrębny rozwój aktywom niewęglowym

Do 2025 r. zużycie odnawialnych źródeł energii przewyższy zużycie węgla do produkcji prądu

Według Sadamori, odnawialne źródła energii prawdopodobnie przewyższą węgiel jako największe światowe źródło energii elektrycznej do 2025 r.

Miejsce węgla ma zająć gaz ziemny, ale węgiel szybko nie zniknie z elektrowni. Szczególnie na rynkach azjatyckich

 Podczas gdy gaz ziemny zająłby miejsce węgla jako drugiego co do wielkości źródła energii pierwotnej po ropie.

REKLAMA

- Ale ponieważ popyt na węgiel nadal będzie się utrzymywał na stałym poziomie lub wzrośnie w kluczowych gospodarkach azjatyckich, nic nie wskazuje na to, że węgiel będzie szybko zanikał - dodał Sadamori. Przypomniał, że kluczowe rynki azjatyckie generują 75 proc. światowego popytu na węgiel.

Świat deklaruje ograniczenie emisji CO2

Węgiel jest głównym czynnikiem powodującym emisję CO2, a rządy na całym świecie zobowiązały się do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w następnych dziesięcioleciach, w tym Chiny, które wyznaczyły cel przed 2060 r.

Reuter, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej