Soboń o polityce energetycznej: trzeba umożliwić odrębny rozwój aktywom niewęglowym
- Popyt na węgiel spada, musi za tym pójść zmiana poziomu produkcji, bo potrzebujemy go coraz mniej. Atrakcyjność węgla jako źródła energii będzie słabła - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń z PiS.
2020-09-09, 15:42
Artur Soboń, jeden z gości Forum Ekonomicznego w Karpaczu, jest pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego. - Rynek wymusza pewne zmiany na spółkach - podkreślił. Wskazał na to, że hurtowe ceny prądu muszą być konkurencyjne, bo jeśli nie są, trzeba energię importować z zagranicy.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Gaz ziemny, biometan i wodór coraz ważniejsze w polskiej energetyce
"Obciążenie regulacjami"
- Produkcja energii w Polsce jest obciążona regulacjami, które przygotowane są w ramach kolejnych polityk klimatycznych Unii Europejskiej - zaznaczył polityk. Te regulacje "powodują, że poprzez prawa do emisji ta cena energii jest niekonkurencyjna".
Jednym z zadań "odpowiedzialnego właściciela" jest więc, według polityka, "umożliwienie aktywom, które dziś nie są obciążone dodatkowymi opłatami wynikającymi z tych regulacji, czyli aktywom niewęglowym odrębnego rozwoju i odrębnej możliwości finansowania".
"Potrzebujemy mniej węgla"
Aktywa niewęglowe, według Artura Sobonia, trzeba oddzielić od węglowych, które są "obciążone dodatkowymi kosztami, które powodują, że konkurencyjność tego sposobu wytwarzania energii jest bardzo mocno ograniczona i będzie ograniczana coraz bardziej". Poseł PiS przyznał jednak, że "bez węgla nie ma szans na stabilną energetykę w najbliższych latach".
REKLAMA
- Spada popyt na węgiel, tym samym na ten popyt musi odpowiedzieć produkcja węgla. W związku z tym potrzebujemy tego węgla mniej - wskazał gość PR24. - To nie jest jakaś nowa polityka - komentował zmiany na rynku energetycznym.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
REKLAMA
Gość: Artur Soboń (europoseł PiS)
Data emisji: 9.09.2020
Godzina emisji: 15.09
PR24/ms
REKLAMA
REKLAMA