27 grudnia pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Dziś informacja w jakich szpitalach
Pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 planowane są w Polsce na 27 grudnia. We wtorek ma zostać przekazana informacja, w których tzw. szpitalach węzłowych szczepienia będą najpierw wykonywane. Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała w poniedziałek o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech.
2020-12-22, 06:29
Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował w poniedziałek, że do wieczora 26 grudnia do Polski trafić ma pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Do południa 27 grudnia - jak podał Dworczyk - preparat ma dotrzeć do wybranych szpitali węzłowych. Tego samego dnia rozpoczną się szczepienia.
Powiązany Artykuł
![szczepionka okmid-epa08895091 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/e49e8c11-4215-4235-85c6-3ddad731debb.jpg)
KE dopuściła na unijny rynek szczepionki firmy Pfizer i BionTech
Szef KPRM zapowiedział, że we wtorek zostanie przedstawiona "dokładna liczba punktów, do których trafi pierwsza partia szczepionek".
Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała w poniedziałek o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. W kolejnym kroku Komisja Europejska ma wydać pozwolenie na dopuszczenie do używania szczepionki we wszystkich państwach członkowskich UE.
W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Narodowy Program Szczepień. Jego podstawowym celem jest dostarczenie szczepionek bezpiecznych i skutecznych, w wystarczającej liczbie i w najkrótszym czasie. Celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 r., przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![663 dworczyk free.jpg](http://static.prsa.pl/images/d243f0c5-ec59-4a25-ac2b-fab22fa8cc6c.jpg)
Szczepionki na koronawirusa będą w Polsce jeszcze w tym roku. Szef KPRM podał dokładną datę
Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych.
Uprawnieni do otrzymania szczepienia w etapie zero są: pracownicy szpitala węzłowego; pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych; pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej; pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, a także pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Dotyczy to również personelu niemedycznego, tzn. administracyjnego i pomocniczego (bez względu na formę zatrudnienia, również wolontariuszy czy stażystów) tych podmiotów, jak również osób z firm współpracujących z podmiotem i przebywających tam w trybie ciągłym.
ZOBACZ TAKŻE: szczepionka przeciw COVID-19 zagraża zdrowiu? Ekspert uspokaja
Źródło: TVP Info
REKLAMA
Do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 mają więc prawo m.in. pracownicy księgowości w szpitalu, ale także pracownicy firmy współpracującej z placówką medyczną, np. dostawcy czy pracownicy ochrony.
Do szczepienia mogą się zgłosić i zostać zaszczepione osoby wymienione w etapie zero, niezależnie od tego, czy już chorowały na COVID-19, czy jeszcze nie.
![](http://static.prsa.pl/images/e3d7002e-a4d5-487e-9561-c5e40d0fca35.jpg)
paw/
REKLAMA
REKLAMA