KE dopuściła na unijny rynek szczepionki firmy Pfizer i BionTech
Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła i dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer i BionTech. Kilka godzin wcześniej zielone światło dla jej autoryzacji dała Europejska Agencja Leków, uznając, że preparat jest bezpieczny i skuteczny.
2020-12-21, 18:45
To pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.
Powiązany Artykuł
"Korzyści są większe niż ryzyko". Szefowa EMA o szczepionkach na COVID-19
Teraz pierwsze dawki szczepionek będą dystrybuowane do krajów członkowskich. Każde państwo otrzyma je w tym samym czasie, ale to rządy same będą podejmowały decyzje, kiedy dokładnie rozpoczną pierwsze szczepienia. Komisja Europejska sugeruje, by stało się to między 27 a 29 grudnia.
Posłuchaj
- Tak jak obiecaliśmy, te szczepionki będą dostępne dla wszystkich krajów w tym samym czasie, na tych samych warunkach. Zawsze mówiłam podczas tej pandemii, że trzymamy się razem. Zatem szczepienia mogą się zacząć w tym samym czasie podczas europejskich dni szczepień - 27, 28 i 29 grudnia. To dobry sposób, by zakończyć ten trudny rok i wreszcie odwrócić kartę z COVID-19 - powiedziała Ursula von der Leyen.
Docelowo umowa z amerykańsko-unijną firmą, wynegocjowana przez Komisję Europejską w imieniu państw członkowskich, przewiduje w sumie dostawy 300 milionów dawek szczepionek.
Monitorowanie działania
Szczepionka uzyskała warunkową akceptację, ale producent będzie zobowiązany do dalszego prowadzenia badań i monitorowania jej działania. Przedstawiciele Europejskiej Agencji Leków zapewnili, że szczepionka firm Pfizer i BionTech spełnia wyśrubowane, unijne normy.
Powiązany Artykuł
UE podjęła decyzję. Szczepionki przeciwko koronawirusowi tymczasowo zwolnione z VAT
Szefowa Agencji Emer Cooke powiedziała, że naukowa ocena otworzyła drogę do pierwszego dopuszczenia do obrotu szczepionek przeciwko COVID-19 wraz z odpowiednimi zabezpieczeniami i kontrolami. Według niej jest to znaczący krok w walce z pandemią.
Działania niepożądane
Harald Enzmann z Europejskiej Agencji Leków podkreślał wysoką skuteczność zatwierdzonej dziś szczepionki. Według danych producenta, badania kliniczne wykazały jej skuteczność na poziomie 95 procent. Szczególnie dotyczy to osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym osób z astmą, cukrzycą czy wysokim ciśnieniem.
REKLAMA
Unijna agencja przyznała, że podczas badań pojawiły się działania niepożądane, ale były one łagodne i ustępowały po kilku dniach. Marco Cavaleri z Europejskiej Agencji Leków powiedział, że szczepionka będzie skuteczna również wobec nowego wariantu koronawirusa.
fc
REKLAMA