Szturm protestujących na Kapitol. Dr Herudziński: to nie pierwsze tego typu zamieszki w USA

- Takie zachowania społeczne budzą emocje wśród obserwatorów. Są to raczej emocje negatywne. Widzimy zamieszki, śmierć osób, które w nich uczestniczyły, więc trudno dopatrywać się tu zdrowego mechanizmu demokratycznego - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Tomasz Herudziński, socjolog.  

2021-01-07, 12:00

 Szturm protestujących na Kapitol. Dr Herudziński: to nie pierwsze tego typu zamieszki w USA


Zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa wtargnęli do Kapitolu, zakłócając obrady Kongresu.

Dr Tomasz Herudziński przedstawił przyczyny ostatnich wydarzeń w Waszyngtonie. - Mówimy o efektach pewnych kwestii, które są patologiczne. Można traktować takie skraje zachowanie jako swego rodzaju odpowiedź na pewne nieprawidłowości. Mówię tutaj o głosach, które są powszechnie znane, dotyczących nadużyć w trakcie wyborów. Chodzi także o sposób rozstrzygnięcia dylematów, które toczyły jednak połowę społeczeństwa. Nie zostały przeprowadzone w taki sposób, który by tych ludzi usatysfakcjonował. I tu jest podstawa tego wszystkiego, co obserwowaliśmy w kategoriach krwawego sporu i tego, co nie może się podobać, jeżeli chcielibyśmy mówić o wdrażaniu procedur demokratycznych na wzór USA. Z jednej strony to był efekt, czyli zamieszki, które w zasadzie stają się powoli synonimiczne dla Stanów Zjednoczonych - ocenił.


Posłuchaj

Dr Tomasz Herudziński o sytuacji w USA ("Temat dnia/Gość PR 24") 21:32
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

Witold Waszczykowski 1200a.JPG
"Patrzę z niepokojem na to, co się dzieje". Witold Waszczykowski o sytuacji w USA

- To jest kwestia nie tylko samej instytucji, ale tak naprawdę symbolu demokracji. Stąd budzi to tak wielkie emocje. Należałoby zwrócić jednak uwagę, że nie mniejsze zamieszki toczyły niemalże całe Stany, pod zupełnie innymi sztandarami. Mam tu na myśli rozruchy pod hasłem Black Lives Matters, jednak dopingowane, w cudzysłowie, przez stronę opozycyjną względem zwolenników Trumpa, które rozlewały się niemal bezkarnie w wielu punktach kraju - podkreślił Herudziński.

REKLAMA

Amerykański system prawny określa, kto odpowiada za bezpieczeństwo w czasie takich starć. - Kwestia zaangażowania policji w tłumieniu tego typu rozruchów, dotyczy zarówno sprawy z Kapitolem, jak i wcześniejszych zamieszek, jest w rękach władz lokalnych w Stanach Zjednoczonych, ze względu na system prawny, jaki tam funkcjonuje. Rodzi się zatem szereg pytań dotyczących systemu demokratycznego, jego nowego oblicza w USA - podsumował socjolog.


Więcej w nagraniu.

***

Audycja "Temat dnia/Gość PR 24"

REKLAMA

Prowadził: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Tomasz Herudziński, socjolog 

Data emisji: 07.01.2021

Godz. emisji: 11.09

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej