Uwaga: skierowania wystawione przed 8 stycznia zachowują ważność. MZ przypomina

Skierowania, papierowe i elektroniczne, wystawione przed 8 stycznia zachowują ważność - przypomina Ministerstwo Zdrowia. 8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania e-skierowań.

2021-01-09, 05:45

Uwaga: skierowania wystawione przed 8 stycznia zachowują ważność. MZ przypomina
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Laddawanpunna

Powiązany Artykuł

lekarz komputer shutter 1200.jpg
Obowiązkowe e-skierowania. Lekarze wystawili ich już ponad 5 mln

Skierowania w postaci elektronicznej są teraz obowiązkowo wystawiane m.in. na:

  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych,
  • leczenie szpitalne w szpitalu, który zawarła umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
  • badania medycyny nuklearnej oraz badania tomografii komputerowej finansowane ze środków publicznych, oraz ze środków innych niż środki publiczne,
  • badania rezonansu magnetycznego,
  • badania endoskopowe przewodu pokarmowego,
  • badania echokardiograficzne płodu finansowane ze środków publicznych.

Skierowania na inne świadczenia opieki zdrowotnej niż wyżej wymienione powinny być wystawiane na dotychczasowych zasadach, w postaci papierowej. Dotyczy to np. skierowań do uzdrowisk, na świadczenia rehabilitacyjne czy do szpitala psychiatrycznego.

Powiązany Artykuł

e-recepta lekarz leki lekarstwa recepty 1200.jpg
Skierowanie od lekarza tylko w formie elektronicznej. Zobacz, co trzeba wiedzieć

Wyjątkowo skierowania mogą być wystawiane w postaci papierowej m.in. w sytuacji braku dostępu do Systemu e-Zdrowia np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinetowego lub sieci internetowej, a także podczas wizyty domowej, gdy nie ma możliwości technicznych do wystawienia e-skierowania. Jest to dopuszczalne także w przypadku wystawienia skierowania przez lekarza, pielęgniarkę lub położną z innego państwa członkowskiego UE, tymczasowo i okazjonalnie udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce.

MZ wyjaśnia, że podczas obowiązywania stanu epidemii, możliwe jest przedłożenie świadczeniodawcy przez pacjenta podstawowych informacji zawartych w e-skierowaniu oraz klucza dostępu do e-skierowania, numeru identyfikującego skierowanie bądź łącznie kodu dostępu do e-skierowania oraz numeru PESEL.

REKLAMA

Pacjent może przekazać te dane np. za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, jednocześnie składając oświadczenie o niedokonaniu zgłoszenia w celu udzielenia świadczenia zdrowotnego u innego świadczeniodawcy na podstawie tego e-skierowania.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej