"Polacy mają prawo do zróżnicowanej informacji". Maciej Małecki o zakupie Polski Press przez Orlen
- Dzisiaj opozycja bardziej ceni niemiecką flagę nad polskimi mediami niż biało-czerwonego orła polskiego Orlenu. Było czymś normalnym, że lwia część mediów regionalnych znajduje się w rękach niemieckich, a czymś złym ich przejście do polskiego kapitału - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.
2021-01-12, 08:55
7 grudnia PKN Orlen ogłosił zakup od Verlagsgruppe Passau wydawnictwa Polska Press, do którego należy m.in. 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Orlen argumentuje, że zdobędzie dzięki temu dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wydawnictwa.
Powiązany Artykuł
Sellin: zakup przez Orlen Polski Press umniejszy dominację obcego kapitału w mediach
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że zakup Polski Press ma między innymi zwiększyć efektywność działań reklamowych i marketingowych grupy Orlen. Sprawą tej transakcji zajęły się sejmowe komisje: Kultury i Środków Przekazu oraz do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
Maciej Małecki komentował krytyczne opinie, jakie pojawiły się po stronie opozycji po ogłoszeniu transakcji. - Byliśmy zdumieni tym, jak opozycja broniła niemieckiej własności w polskich mediach i podważała repolonizację mediów z grupy Polska Press pod skrzydła Orlenu - stwierdził.
Posłuchaj
Gość audycji mówił także, że Ministerstwo Aktywów Państwowych na transakcję Orlenu patrzy z punktu widzenia biznesowego. - Orlen w czasie rządów PiS notuje rekordowe zyski, to ponad 25 mld zł zysku. Całe osiem lat rządów PSL i PO to 2,9 mld zł, gołym okiem widać, że czasy rządów Prawa i Sprawiedliwości służą rozwojowi naszego championa paliwowego - przypominał.
REKLAMA
- Jesteśmy w trakcie transformacji energetycznej. Ktoś, kto chce zepchnąć Orlen do narożnika i skupić się tylko na paliwach tradycyjnych, źle życzy nie tylko tej firmie, ale całej gospodarce, to właśnie czyni opozycja. Chcemy przekształcić Orlen w silny, multienergetyczny koncern. Jedną ze strategii firmy są nowe kanały docierania do klientów, realizując te strategię Orlen kupił wydawnictwo Polska Press od niemieckiego holdingu Verlagsgruppe Passau Capital Group. Jest rzeczą naturalną, że duże koncerny dywersyfikują swoją działalność i stają się posiadaczami także różnych spółek medialnych - dodał gość audycji.
Wiceminister zwracał uwagę na potrzebę pluralizmu w mediach. - Uważamy, że Polacy, wyborcy mają prawo dostępu do zróżnicowanych informacji, tak by to sam obywatel wybrał, z którego miejsca chce czerpać informacje, by móc konfrontować je ze sobą - zaznaczył.
- "Niech pilnują swojego rynku". Senator PiS o apelu niemieckich dziennikarzy ws. Polska Press
- Zdecydowane poparcie dla polskiej własności w mediach. Zobacz wynik sondażu
- Kraje, które się rozwijają, które są stabilnymi gospodarkami, takie jak Niemcy, Francja czy Czechy dbają o równowagę kapitału w swoich mediach. Nie do pomyślenia jest sytuacja, gdy zdecydowana większość mediów znajduje się w rękach obcego kapitału. Niestety w Polsce mieliśmy z taką sytuacją do czynienia, jest to efekt tej szaleńczej, bardzo szkodliwej polityki wyprzedaży majątku narodowego przez naszych poprzedników. PiS stoi na stanowisku, że Polacy mają prawo dostępu do zróżnicowanej informacji. W Polsce powinien być pluralizm medialny - mówił Maciej Małecki.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Goście: Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych
Data emisji: 12.01.2021
Godz. emisji: 8.35
kmp
REKLAMA
REKLAMA