Kolejny szybki wzrost zachorowań na COVID-19. Koronawirus aktywny na całym globie
Kolejny raz szybko rośnie liczba nowych przypadków koronawirusa na świecie. Powodem takiego wzrostu zachorowań są prawdopodobnie nowe odmiany patogenu. Odkryto je w Wielkiej Brytanii, RPA i Japonii.
2021-01-12, 15:08
Naukowcy twierdzą, że nowe warianty wirusa znacznie szybciej się rozprzestrzeniają, choć nie są tak groźne dla życia ludzi, jak pierwsze mutacje SARS-CoV-2.
Posłuchaj
COVID-19 na świecie
Powiązany Artykuł
Lockdown w Niemczech może potrwać do kwietnia. Winny "mutant" z Wysp
W Stanach Zjednoczonych, gdzie sytuacja jest obecnie najtrudniejsza na świecie, wczoraj zmarło 2 tysiące osób. Z kolei w Niemczech w ciągu minionej doby zakaziło się prawie 13 tysięcy osób, a w Brazylii 25 tysięcy. Na Ukrainie liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 przekroczyła 20 tysięcy. W Portugalii koronawirusem zakaził się prezydent kraju, ale, jak informują jego służby prasowe, Marcelo Rebelo de Sousa przechodzi chorobę bezobjawowo.
- Pierwsza partia szczepionek Moderny już w Polsce
- Polska gospodarka jedną z najmniej poszkodowanych przez pandemię w Europie. Jest nowy raport
Włochy chcą od soboty zaostrzyć restrykcje, a Malezja wprowadziła stan wyjątkowy. Z kolei Japonia rozszerzyła obowiązujący w Tokio stan wyjątkowy także na Osakę, Kioto i Hyogo. Władze Nowej Zelandii zapowiedziały, że będą wpuszczać na swój teren jedynie tych obcokrajowców, którzy będą mieli negatywny wynik testu na koronawirusa.
Nadzieja w szczepionkach
Powiązany Artykuł
Eksperci WHO przyjadą do Chin. Będą ustalać źródła pandemii koronawirusa
Europejska Agencja Leków poinformowała natomiast, że brytyjski koncern AstraZeneca złożył wniosek o zatwierdzenie szczepionki na rynek Unii Europejskiej. Decyzja w tej sprawie ma zapaść 29 stycznia.
Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że osiągnięcie w tym roku globalnej odporności na koronawirusa jest niemożliwe. Powodem jest zbyt mała dostępność szczepionek w krajach ubogich, a także nowe warianty wirusa, które pojawiły się w kilku krajach.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd ok. 1,95 mln osób, a łączna liczba zakażeń to 91 mln. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
REKLAMA
fc
REKLAMA