Tarcza 2.0. Prezes PFR: od jutra program dostępny dla wszystkich przedsiębiorców spełniających kryteria
W Tarczy Finansowej PFR 2.0 uczestniczy m.in. 17 banków komercyjnych - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że program jest dostępny praktycznie dla wszystkich uprawnionych przedsiębiorców.
2021-01-14, 16:20
Jak podkreślił szef PFR podczas konferencji poświęconej programowi Tarcza Finansowa PFR 2.0 dla mikro-, małych i średnich firm, weryfikacja podstawowego kryterium wejścia do programu, tzn. spadku przychodów, będzie się odbywała w dwóch okresach.
Posłuchaj
- Patrzymy czy przychody firmy spadły w IV kw. ub. roku w stosunku do 2019 r. lub patrzymy, czy spadek ten nastąpił między kwietniem a grudniem ubiegłego roku - wskazał. Wyjaśnił, że jeśli w którymś w tych okresów następuje spadek przychodów względem 2019 r. o co najmniej 30 proc., taka firma kwalifikuje się do programu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Powiązany Artykuł
Powiązany Artykuł
Jak mówił Borys, tak jak to było podczas pierwszej tarczy, PFR przygotował system, który umożliwia rozpatrywanie wniosków składanych przez przedsiębiorców w sposób zautomatyzowany w ciągu maksymalnie 24 godzin. - Te środki będą trafiały na rachunki przedsiębiorców w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych - zapewnił.
Borys wyjaśnił, że wniosek o subwencje jest składany w kanałach elektronicznych banków. - Tam zawierana jest umowa, przez ten kanał dokonywane są dopłaty, również poprzez banki można od decyzji PFR się odwołać - mówił.
Aby było to możliwe, przedsiębiorcy powinni złożyć swoje deklaracje podatkowe do Urzędów Skarbowych. - To też jest jedna z przyczyn, dla których program startuje w połowie stycznia - dodał.
Przypomniał, że wymogiem KE było to, aby małe i średnie firmy, które kwalifikują się do rekompensaty strat, "przedstawiały nam swoje wstępne, księgowe straty na bazie rzeczywistych wyników finansowych za listopad i grudzień".
Posłuchaj
Jak powiedział Borys - Polski Fundusz Rozwoju liczy, że Komisja Europejska jeszcze w styczniu wyda zgodę na wsparcie dla dużych firm, które zanotowały straty w okresie zimowym.
REKLAMA
Łączna pomoc w ramach Tarczy Finansowej dla mikro, małych i średnich firm wyniesie blisko 20 miliardów złotych. 13 miliardów złotych to nowe środki dla przedsiębiorców, a 7 miliardów złotych to umorzenia subwencji przyznanych wiosną w ramach pierwszej Tarczy Finansowej.
Pieniędzy nie otrzymają firmy, które łamią obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem - podkreśla PFR.
IAR/PAP, PR24, akg
REKLAMA