Wystawa prac Beksińskiego w Brukseli
W Parlamencie Europejskim można już oglądać prace Zdzisława Beksińskiego.
2010-10-05, 06:54
Posłuchaj
Ekspozycja jest pierwszą od lat wystawą prac zamordowanego w 2005 roku artysty zorganizowaną na zachodzie. Dzieła pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku, które posiada największą kolekcję obrazów Beksińskiego.
- Na wystawę w Brukseli wybrano obrazy przede wszystkim z tak zwanego okresu fantastycznego, czyli lat 70. i 80., ale są też prace z ostatniego okresu życia artysty - mówi przyjaciel Beksińskiego i dyrektor Muzeum Wiesław Banach.
Zdzisław Beksiński (ur. 24 lutego 1929 r. w Sanoku, zm. 21 lutego 2005 r.) - polski fotografik, rzeźbiarz, rysownik i malarz, chętnie wykorzystujący w swojej twórczości możliwości jakie daje grafika komputerowa. Sławę przyniosły mu prace o tematyce fantastycznej malowane na płycie pilśniowej. Przełomem w jego karierze okazała się wystawa zorganizowana w 1964 r. przez krytyka sztuki Janusza Boguckiego w Warszawie. Wszystkie wystawione na niej prace znalazły kupców, a Beksiński stał się popularny. Dzięki znajomości z Piotrem Domachowskim jego prace były prezentowane m.in.: we Francji, Belgii, Niemczech czy Japonii.
Artysta został zamordowany w 2005 r. w swoim mieszkaniu w Warszawie. Mordercą okazał się 19-latek z Wołomina, członek rodziny, która pracowała dla Beksińskiego. Mężczyzna zadał artyście 17 ciosów nożem bo ten odmówił mu pożyczki. 19-latek został skazany na 25 lat więzienia, a pomagający mu 16-letni kuzyn spędzi w więzieniu pięć lat. Beksiński zapisał w testamencie swój dorobek artystyczny sanockiemu muzeum.
kk/ Muzeum Historyczne w Sanoku/ Wikipedia
REKLAMA