"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  

2021-01-17, 22:30

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce
Materiał promocyjny . Foto: Materiał promocyjny

 - Moja propozycja pierwotnie brzmiała: "Jak tworzyliśmy Rosję". Bo tworzyć Rosję to oznacza jakby coś stwarzać, być kreatorem, stwórcą, czyli np. trener tworzył od zera nową drużynę, ale można powiedzieć też, że tworzyliśmy zgrany zespół, czyli byliśmy jego częścią. Wydawnictwo - chyba najbardziej w Polsce znane - ma wielkie doświadczenie, jeśli chodzi o publikacje. Wybrało taki wariant, przekonali mnie, że jest to nieco prowokacyjne, ale przez to bardziej zainteresuje czytelnika - opowiedział o genezie tytułu Mariusz Świder. 

Powiązany Artykuł

prof andrzej nowak fot kusinski 1200.jpg
Prof. Andrzej Nowak: polska myśl polityczna dostarcza odpowiedzi na problem nierówności stosunków między narodami

    

Autor zadedykował publikację swojej mamie. - Od niej słyszałem pierwsze słowa o Rosji i Związku Radzieckim, o Moskwie, o Syberii, której poświęcam wiele miejsca w książce, w szczególności Polakom na Syberii. Moja mama była zesłana na Syberię. Pochodziła z południowej Wileńszczyzny. Wojska bolszewickie zajęły w 1939 roku polskie Kresy i mama razem z rodzicami i rodzeństwem 7 lat przebywała pod Tomskiem na Syberii - dodał.

Jak podkreślił Mariusz Świder, książka przypomina zapominany rozdział relacji polsko-rosyjskich. - Mimo że ta historia jest tak różna, to od samego początku była bardzo bliska, co dzisiaj próbuje się wymazywać. Wszystko, co było dobre, wymazuje się, w ogóle się o tym nie mówi, czyli o wspólnych walkach, o sojuszach, o przyjaźniach nie mówi się nic, natomiast podkreśla się tylko same złe rzeczy - wskazał.

REKLAMA

Pisarz porusza temat najwcześniejszej historii obu krajów. - Od ponad tysiąca lat, od początku, państwa polskie i rosyjskie mają zupełnie inną genezę, nie tylko religijną, ale też powstania państwa i narodu. W przypadku Polski to naród był pierwotny, a państwo było wtórne, a w przypadku Rusi najpierw powstało państwo, a potem naród. Dlatego słowo Rosjanin po rosyjsku ma formę przymiotnika. (...) To opowieść o tych, którzy wyrośli z polskiego pnia i przyszło im budować obce mocarstwo. Np. pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji carskiej był Polak, Adam Czartoryski - przypomniał gość audycji. 

Książka została opublikowana nakładem Wydawnictwa Fronda. 

Posłuchaj

Mariusz Świder o swojej książce ("Poczytnik") 22:33
+
Dodaj do playlisty

  

Więcej w nagraniu.

***

REKLAMA

Audycja"Poczytnik"

Prowadzili: Krzysztof MasłońTomasz Zapert

GośćMariusz Świder, pisarz 

Data emisji: 17.01.2021

REKLAMA

Godz. emisji: 22.06

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej