Georgette Mosbacher żegna się z funkcją ambasadora USA. "Polska jest na właściwej ścieżce"

2021-01-20, 15:18

Georgette Mosbacher żegna się z funkcją ambasadora USA. "Polska jest na właściwej ścieżce"
Georgette Mosbacher. Foto: Marek Lapis/Forum

- Polska zaczyna dzisiaj zajmować należne jej miejsce jako istotna siła w Unii Europejskiej, a z pewnością jako lider Europy Środkowo-Wschodniej. To, co widziałam utwierdziło mnie w przekonaniu, że Polska jest na właściwej ścieżce, również do zapewnienia swojego bezpieczeństwa - powiedziała w wywiadzie dla portalu wp.pl Georgette Mosbacher, dla której jest to ostatni dzień misji dyplomatycznej jako ambasadora USA w Polsce.

W wywiadzie dla portalu wp.pl ustępująca z urzędu ambasadora USA w Polsce Georgette Mosbacher przyznała, że jest przekonana iż "Polska jest na właściwej ścieżce".

- Polska zaczyna dzisiaj zajmować należne jej miejsce jako istotna siła w Unii Europejskiej, a z pewnością jako lider Europy Środkowo-Wschodniej. Ta ewolucja jest czymś wyjątkowym, również pod względem tempa, w którym przebiega - powiedziała ambasador. Przyznała, że zamierza "nadal pracować na rzecz relacji polsko-amerykańskich".

Powiązany Artykuł

KP 1200 twitter.jpg
Georgette Mosbacher odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP

Mosbacher stwierdziła, że Polska odegra w swoim regionie świata "jedną z ważniejszych ról" w następnym dziesięcioleciu. - Mam wrażenie, że nie do końca doceniamy w Ameryce, że po upadku żelaznej kurtyny wasza ojczyzna tak szybko stanęła na nogi. Nie mamy również pojęcia, z jakiego miejsca zaczynała. Przez ten czas udało się wam zbudować silną demokrację oraz stworzyć klasę średnią. Będę również opowiadać, że Polska to kraj rozwinięty technologicznie oraz kluczowy sojusznik USA - istotny dla siły wschodniej flanki NATO, będący w sercu chińskiego szlaku handlowego na Zachód kontynentu. Przy tym wszystkim zachowujecie się bardzo rozsądnie, inwestując w swoje bezpieczeństwo militarne i energetyczne - stwierdziła w wywiadzie dla wp.pl.

Liczne dokonania

Wskazując na dokonania, z których odczuwa największą dumę, Georgette Mosbacher wyliczyła zniesienie wiz, lokalizację w Polsce Dowództwa V Korpusu USA, rozwinięcie inicjatywy Trójmorza oraz "postępów, które uczyniliśmy w polskim bezpieczeństwie energetycznym, z transformacji węglowej w kierunku LNG i energii słonecznej oraz w przyszłości - energii jądrowej". - Za rok będziecie niezależni energetycznie od Rosji, to duże osiągnięcie - powiedziała.

Czytaj także:

Georgette Mosbacher objęła stanowisko Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w sierpniu 2018 r. nominowana na to stanowisko przez prezydenta Donalda Trumpa. W środę 20 stycznia na prezydenta USA zaprzysiężony zostanie Joe Biden zwycięzca ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

"Jestem dumna z tego, co udało nam się osiągnąć w polsko-amerykańskich relacjach podczas mojej kadencji, która jutro dobiega końca. Polska i Polacy mają szczególne miejsce w moim sercu i pożegnanie jest dla mnie bardzo trudne. Nie mówię więc do widzenia - mówię do zobaczenia!" - napisała ambasador we wtorek na Twitterze.

niezależna.pl/pkr

Polecane

Wróć do strony głównej