Jest poparcie dla 14. emerytury. Projektem zajmą się teraz komisje sejmowe
Projekt ustawy wprowadzającej czternastą emeryturę został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych. Przewiduje on wypłatę dodatkowego świadczenia pieniężnego dla seniorów w czwartym kwartale tego roku. Podczas drugiego czytania, poparcie dla projektu wyraziły wszystkie kluby parlamentarne.
2021-01-20, 15:27
Posłanka PiS Urszula Rusecka mówiła, że projekt wpisuje się w prospołeczną politykę obecnego rządu. Stwierdziła, że składa się na nią między innymi podniesienie minimalnych świadczeń dla seniorów, największa od kilku lat waloryzacja rent i emerytur oraz szereg programów, które mają wpłynąć na aktywność osób starszych, podnosić standard ich życia oraz zapewnić dostęp do specjalistycznej opieki, kiedy tego potrzebują.
Powiązany Artykuł
W 2021 rząd przeznaczy miliardy złotych na seniorów. W planach jest czternasta emerytura
Urszula Rusecka podkreśliła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości skutecznie zwiększa świadczenia dla seniorów, co w jej ocenie jest wyrazem szacunku wobec najstarszych Polaków oraz gestem solidarności społecznej.
Poprawki do projektu zgłosiła Koalicja Obywatelska. Zdaniem posłanki KO Joanny Frydrych, świadczenie w obecnej formie dzieli seniorów na lepszych i gorszych. Dodała, że poprawka KO wyeliminuje niesprawiedliwość, jaką wprowadza projekt.
Wspomniana poprawka przewiduje likwidację granicy w wysokości 2900 złotych brutto, do której przysługuje świadczenie. Druga poprawka KO dotyczy tego, aby środki na czternastą emeryturę pochodziły z funduszów celowych utworzonych na wypłatę tego świadczenia, a nie z Funduszu Solidarnościowego.
REKLAMA
- Seniorzy nie pozostaną bez wsparcia. Komisja rodziny zdecydowała ws. 14. emerytury
- "Wsparcie dla seniorów jest priorytetem naszego rządu". Posłanki PiS o 14. emeryturze
- "Należy przyjąć nasze rozwiązanie". Poseł Lewicy o podwyżce minimalnej emerytury
Wysokość 14. emerytury
Zgodnie z projektem, pełną czternastą emeryturę w wysokości minimalnej emerytury, która od marca wyniesie 1250 złotych brutto, otrzymają seniorzy pobierający świadczenia nieprzekraczające 2900 złotych brutto.
Powiązany Artykuł
Skuza: w tegorocznym budżecie zostały zabezpieczone środki na wszystkie programy socjalne
W projekcie zastosowano mechanizm złotówka za złotówkę. Oznacza to, że na przykład osoba, która pobiera świadczenie w wysokości 3 tysięcy złotych brutto, otrzyma "czternastkę" niższą o 100 złotych.
Na wypłatę dodatkowego świadczenia pieniężnego dla seniorów w czwartym kwartale tego roku rząd zarezerwował ponad 11 miliardów złotych.
REKLAMA
jbt
REKLAMA