Skuza: w tegorocznym budżecie zostały zabezpieczone środki na wszystkie programy socjalne

Uchwalona przez Sejm ustawa budżetowa, przewiduje, że dochody wyniosą ponad 404 miliardy złotych, a wydatki - prawie 487 miliardów. Oznacza to, że deficyt budżetowy przekroczy 82 miliardy złotych. Zdaniem wiceministra finansów Sebastiana Skuzy, który był gościem radiowej Jedynki - deficyt będzie utrzymany pod kontrolą.

2021-01-11, 17:05

Skuza: w tegorocznym budżecie zostały zabezpieczone środki na wszystkie programy socjalne
Zdjęcie ilustracyjne. . Foto: marekusz/Shutterstock.com

Przypomnijmy, że ustawa budżetowa zakłada, że PKB zwiększy się o 4 procent, powracając do wartości notowanych w ostatnich latach. 

Jak wyjaśniał Sebastian Skuza - w tegorocznym budżecie zabezpieczone zostały środki na wszystkie programy socjalne, takie jak Program 500+ czy 13. i 14. emerytura. W ocenie rozmówcy programy te "nie są zagrożone". 


Posłuchaj

O ustawie budżetowej na 2021 rok - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister resortu finansów Sebastian Skuza, Rozmawiała Justyna Golonko. 5:15
+
Dodaj do playlisty

Według gościa radiowej Jedynki - sytuacja finansów publicznych w Polsce jest na tyle stabilna, że możemy sobie nawet "pozwolić na poluzowanie polityki fiskalnej" i przyjęcie budżetu z deficytem, w celu przeciwdziałania skutkom pandemii.

Sebastian Skuza zapewnił, że w tym roku kontynuowane będą także wydatki inwestycyjne oraz prorozwojowe.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Minister finansów: budżet Polski jest przygotowany na ewentualne kolejne fale pandemii

Dziś senacka Komisja Budżetu i Finansów zaproponowała wprowadzenie poprawek do ustawy budżetowej. Większość z nich dotyczy zwiększenia wydatków na służbę zdrowia, co ma związek ze zwalczaniem epidemii COVID-19. 

Senatorowie proponują też zwiększenie środków na podwyżki dla nauczycieli oraz na zakup sprzętu i pomocy naukowych do nauczania zdalnego. Senator PiS Grzegorz Bierecki powiedział, że mniejszość z PiS w komisji finansów i budżetu uważa, że zaproponowane przez komisję poprawki nie uzasadniają potrzeby zwrotu tej ustawy do Sejmu.

Jak powiedział - w poprawkach znalazło się m.in. zwiększenie wpływów do budżetu o 8,7 mld zł, w tym o ponad 6 mld miałoby być dodatkowymi wpływami z podatku VAT. Jego zdaniem - bez zwiększenia opodatkowania nie ma możliwości odpowiedzialnego zaprojektowania takiego zwiększenia dochodów.

Przed rozpoczęciem obrad marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że głosowanie nad budżetem musi się odbyć jutro, bo izba ma 20 dni na ustosunkowanie się do tej ustawy.

REKLAMA

Polskie Radio Program 1, IAR, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej