Pomagali Żydom, narażając życie. Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia

Sejm niemal jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Grupy Ładosia. Składała się ona z polskich dyplomatów i żydowskich działaczy, którzy w latach Holokaustu ratowali Żydów przed eksterminacją z rąk niemieckiej III Rzeszy.

2021-01-21, 23:10

Pomagali Żydom, narażając życie. Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia

Powiązany Artykuł

1200_Ładosia_PAP.png
Ratowali Żydów, nie bacząc na konsekwencje. Sejm chce uhonorować Grupę Ładosia

Swą nazwę grupa wzięła od nazwiska ambasadora Aleksandra Ładosia, kierującego polskim poselstwem w Szwajcarii. Za przyjęciem uchwały głosowało 446 posłów, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Czytaj także:

Polsko-żydowska grupa w latach 1941-43 w sposób zorganizowany i na masową skalę nielegalnie kupowała, sporządzała i dostarczała osobom zagrożonym Zagładą sfałszowane paszporty oraz poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich. W ten sposób Żydzi stawali się obywatelami państw trzecich, co zwiększało ich szanse na uniknięcie śmierci w obozach zagłady.

Posłuchaj

Sejm ustanowił 2021 Rokiem Grupy Ładosia - relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

1200_Yad_Vashem_EN.png
"Wyraz bezgranicznej wdzięczności". Żydowska fundacja wesprze polskich Sprawiedliwych

"Korzystając ze statusu dyplomatycznego przedstawiciele Rzeczypospolitej Polskiej, za wiedzą i wsparciem Rządu RP na Uchodźstwie i we współpracy z organizacjami żydowskimi, w tym Światowym Kongresem Żydów potajemnie zorganizowali jedną z największych w czasie II wojny światowej akcji fabrykowania paszportów i przerzutu ich do osób w gettach i obozach" - napisano w uchwale.

REKLAMA

W toku prac parlamentarnych przyjęto poprawkę zmieniającą tytuł i treść uchwały. Pierwotnie miała ona honorować wyłącznie samego Aleksandra Ładosia. Jednak ostatecznie dokument jest hołdem dla całej grupy. Oprócz polskiego ambasadora stanowili ją - jego zastępca Stefan Ryniewicz, konsul fałszujący paszporty Konstanty Rokicki, pracownik poselstwa Juliusz Kühl oraz liderzy organizacji żydowskich Abraham Silberschein i Chaim Eiss.

Do początku 2020 r. Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3 tys. 200 Żydów, których Grupa Ładosia próbowała ratować. Ocalono co najmniej kilkuset z nich.

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej