Walka o życie Polaka ze szpitala w Plymouth. Siostra chorego dziękuje Ministerstwu Sprawiedliwości
Siostra Polaka przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii - pani Agata - podziękowała w sobotę Ministerstwu Sprawiedliwości, wiceszefowi MS Marcinowi Warchołowi za działanie w tej sprawie. Czekamy, brat w dalszym ciągu jest bez wody i odżywiania - powiedziała w TVP Info.
2021-01-23, 23:24
- Bardzo jestem zadowolona i wdzięczna Ministerstwu Sprawiedliwości, ministrowi Marcinowi Warchołowi za te inicjatywę, za działanie. Czekamy. (...) Brat w dalszym ciągu jest bez wody i bez odżywiania - powiedziała pani Agata w TVP Info.
Powiązany Artykuł
Ratunek dla Polaka ze szpitala w Plymouth. Wiceszef MS: ufam, że strona brytyjska szybko rozpatrzy nasze wnioski
Przypomniała, że wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł wystąpił do Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii o ponowne przyłączenie jej brata do aparatury podtrzymującej życie. - Mamy tu wątpliwości, czy to się uda, ponieważ strona brytyjska nie ma tu woli, by działać w kwestii tego podłączenia. Po prostu czekamy - powiedziała.
W sobotę rano wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że wystąpił do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie przebywającego w szpitalu Polaka do naszego kraju, a do ministra zdrowia tego kraju z wnioskiem o ponowne przyłączenie go do aparatury podtrzymującej życie.
Czytaj także:
- Sądowa walka o życie Polaka w angielskim szpitalu. Konsul RP bez dostępu do chorego
- "Widziałem przerażenie w jego oczach". Jastrzębowski o Polaku umierającym w angielskim szpitalu
Warchoł podkreślił, że wystąpił do ministra spraw zagranicznych o przyznanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi, żeby wyjąć go spod jurysdykcji sądów brytyjskich i przekazać pod jurysdykcję sądów polskich. Zaznaczył, że paszport dyplomatyczny Polaka został już przesłany do konsula w Londynie.
Walka o życie Polaka
Polak przebywający w szpitalu w Wielkiej Brytanii to mężczyzna w średnim wieku, od kilkunastu lat mieszkający w Anglii, który doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.
Powiązany Artykuł
Paszport dyplomatyczny dla Polaka w śpiączce. Dokumenty są już na Wyspach
W piątek Sąd Okręgowy w Warszawie na wniosek prokuratora orzekł o zabezpieczeniu postępowania poprzez wyrażenie zgody na przetransportowanie mężczyzny na terytorium Polski. Prokuratura Okręgowa w Warszawie złożyła wniosek o całkowite ubezwłasnowolnienie Polaka w śpiączce.
W sobotę wieczorem MSZ wydało oświadczenie, w którym zapewniło, że w sprawie obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii nadal podejmuje wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym; czyni też intensywne starania, aby Polakowi został nadany status dyplomatyczny.
REKLAMA
dn
REKLAMA