"Nie ma w UE przejrzystości". Jałowiczor o umowach na zakup szczepionek
- Problem z Unią Europejską jest taki, że z jednej strony próbuje objąć bardzo dużo dziedzin życia, bardzo chce być państwem - i z prawnego punktu widzenia już nim jest - a z drugiej strony nie za bardzo sobie radzi z podstawowymi zdaniami. Widać to zwłaszcza w przypadku sytuacji kryzysowych, problemów, które pojawiają się z zaskoczenia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".
2021-01-25, 16:30
Państwa członkowskie UE mogą same negocjować z producentami szczepionek na COVID-19, których nie obejmuje wspólne portfolio – poinformował na konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker. Do tej pory wiele wątpliwości budzą umowy UE na zakup szczepionek w różnych koncernach farmaceutycznych.
Powiązany Artykuł
Szczepienia na COVID-19. Prof. Gut: tam, gdzie wierzono w rzetelność dostawcy, teraz są problemy
- W przypadku szczepionek z jeden strony mamy zasadę współdziałania, z drugiej zaskakujący jest wątek, jak muszą być skonstruowane umowy z producentami tych szczepionek, skoro oni mogą po prostu przerzucić się na inne rynki i nie dotrzymać warunków dostawy. Nie widać, by cokolwiek z tego wynikało. W każdym normalnym kontrakcie zawieranym przez przedsiębiorstwo z państwem, samorządem, czy jakimiś innymi instytucjami politycznymi, jak i w kontraktach biznesowych jest tak, że jeżeli się nie dotrzyma warunków umowy, to wynikają z tego jakieś konsekwencje, kary dla strony, która dopuściła się niesłowności. Jak jest tutaj? Mówimy o kontraktach wielomiliardowych. To jest któraś już kluczowa umowa, tym razem dotycząca bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli, do której nie mają oni dostępu - ocenił publicysta.
Jak zaznaczył gość audycji, umowy o wolnym handlu z innymi kontynentami nie są poddane pod dialog publiczny. - Jeżeli ktoś ma na ich temat informację, to próbuje lobbować akurat na swoim odcinku. To się nie odbywa oficjalnie i w przejrzysty sposób. Tego typu umowy państwa dostają później do potwierdzenia, kiedy jest już właściwie po wszystkim, kiedy umowa jest gotowa. Można ewentualnie próbować weta, ponadstandardowych działań. Nie ma w UE przejrzystości, nie ma jej nawet na poziomie Parlamentu Europejskiego, który i tak jest chyba najbardziej przejrzystą instytucją z tych w Unii, które mają jakiekolwiek znaczenie - podsumował Jakub Jałowiczor.
Posłuchaj
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadził: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Jakub Jałowiczor ("Gość Niedzielny")
Data emisji: 25.01.2021
Godz. emisji: 15.33
kmp
REKLAMA
REKLAMA