Cortina d'Ampezzo: mija 65 rocznica rozpoczęcia igrzysk

26 stycznia, 65 lat temu, rozpoczęła się VII zimowa olimpiada we włoskiej Cortina d’Ampezzo. Igrzyska pod każdym względem wyjątkowe. Dla nas także, bo zdobyliśmy na niej pierwszy medal olimpijski w sportach zimowych.

2021-01-26, 05:00

Cortina d'Ampezzo: mija 65 rocznica rozpoczęcia igrzysk
Igrzyska olimpijskie w Cortina d’Ampezzo. Foto: Printscreen z Twitter

• Włochom dopiero za trzecim razem udało się zostać gospodarzem igrzysk.

• W Cortina d’Ampezzo po raz pierwszy w historii wystartowali Sowieci. Debiut zaliczyła także połączona reprezentacja Republiki Federalnej Niemiec z Niemiecką Republiką Demokratyczną.

• My osiągnęliśmy wspaniały sukces. Franciszek Gąsienica Groń zdobył brąz w dwuboju klasycznym, w rywalizacji indywidualnej.

• Po 70 latach zawody wrócą do Cortiny d’Ampezzo.

Igrzyska Olimpijskie

Do wskrzeszenie po prawie piętnastu wiekach, idei olimpizmu, doprowadził Francuz Pierre de Cubertin.

- Zawody sportowe winny zastąpić wojny i konflikty, a młodzież całego świata zamiast walczyć na frontach wojennych powinna mierzyć swe siły na stadionach - w ten sposób scharakteryzował swój pomysł.

Doprowadził on do przeprowadzenia w Grecji zawodów, które miały być kontynuacją dawanych igrzysk rozgrywanych w Helladzie. W roku 1896 wystartowały zmagania sportowców z całego świata. Tak narodziła idea olimpizmu, która do dnia dzisiejszego prężnie się rozwija. Na początku były to zawody letnie. Dopiero po 28 latach zapadła decyzja o organizacji niezależnych zawodów dla samych sportów zimowych.

REKLAMA

Zmagania w chłodnej porze roku

W roku 1924 Cubertin doprowadził do rozegrania zawodów we francuskim Chamonix. Odbyły się one pod nazwą „Tydzień Sportów Zimowych”. Dopiero rok po ich zakończeniu nadano im rangę olimpiady. W imprezie wystartowało 16 reprezentacji narodowych, w tym Polska. Nie udało się nam wywalczyć żadnego medalu. Najlepszy wynik osiągnął łyżwiarz szybki, Leon Jucewicz, który w wieloboju wywalczył ósme miejsce.

- Sporty zimowe mają w sobie pewną czystość i dlatego byłem skłonny wspierać je i dołączyć do środowiska olimpijskiego powiedział ówczesny prezydent MKOl Pierre de Coubertin, na zakończenie zawodów.

Walka Włochów o organizację imprezy

Przed drugą wojną światową rozegrano cztery igrzyska. Odbyły się one we Francji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech. Italia, jako kraj alpejski, chciała także zorganizować olimpiadę u siebie. W czerwcu 1939 roku, na 39 sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Londynie zapadła decyzja o organizacji zawodów na Półwyspie Apenińskim. Gospodarzem została Cortina d’Ampezzo. Rywalizacja miały się odbyć w roku 1944. Niestety wybuch wojny zniweczył plany.

Od razu po zakończeniu działań wojennych Włosi ponowili swoją kandydaturę. Jednak dwie pierwsze imprezy dobyły się, odpowiednio, w Szwajcarii i Norwegii. Południowcy postanowili w inny sposób podejść do grona wybierającego gospodarzy igrzysk. W roku 1949 przygotowano sesję MKOl w Rzymie. I tam już nie było mocnych na gospodarzy. Wygrali w głosowaniu. W ten sposób doprowadzili do zorganizowania pierwszej olimpiady na ziemi Włoskiej.

REKLAMA

26 stycznia 1956 rok, 65 lat temu


"Płomień olimpijski został zapalony w Campidoglio w Rzymie i pobłogosławiony przez papieża Piusa XII”, donosiły włoskie media.

Ogień został przetransportowany do miejscowości gospodarza igrzysk. Łyżwiarz szybki Guidi Caroli oficjalnie dokonał otwarcia, wjeżdżając z płomieniem na lodowisko w Cortina d’Ampezzo. Po raz pierwszy w historii, zaszczyt złożenia przysięgi olimpijskiej, został powierzony kobiecie. Była nią narciarka Giuliana Chenal Minuzzo.

Przepychanki polityczne

Były to czasy, kiedy Sowieci uznali, że pokażą wyższość swojego reżimu i ideologii nad systemem kapitalistyczny. Do udowodnienia tej tezy wybrali sport. Zawodnicy tego kraju mieli pokazać swoją wyższość nad przeciwnikami. Od tamtych lat utarło się powiedzenie, że wszystkie zespoły walczą o medale a jeden o życie. Nikita Chruszczow wydał zgodę na udział w zimowej olimpiadzie w Cortina. Dał tylko jeden warunek. Muszą zwyciężyć w klasyfikacji medalowej. Sztuka ta nie udała się cztery lata wcześniej na letnich igrzyskach w Helsinkach.

Tym razem Rosjanie osiągnęli sukces zdobywając najwięcej krążków. MKOl nie pozwolił na występ, zawodnikom powstałej 7 lat wcześniej NRD. Zgodził się aby najlepsi z nich wystąpili razem z zawodnikami z RFN, pod nazwą Wspólna Reprezentacja Niemiec. Znalazło się w jej składzie 75 procent zawodników z zachodu i 25 ze wschodu. Dopiero od roku 1968 obie reprezentacje mogły wystąpić oddzielnie.

Franciszek Gąsienica Groń

My mieliśmy wielkie chwile we Włoszech. Aczkolwiek nic nie zapowiadało sukcesu naszego zawodnika. Startował w dwuboju klasycznym. Rywalizacja rozpoczęła się na skoczni. Był tak zdenerwowany, że w debiutanckim skoku przewrócił się na plecy. Na szczęście w dwóch następnych próbach poszybował daleko. Po pierwszym dniu zawodów uplasował się na dziewiątym miejscu. Był przekonany, że nie ma szans na medal. I dzięki takiemu podejściu do dalszych zmagań, solidnie się wyspał.

REKLAMA

W zawodach biegowych wystartował bez żadnego obciążenia. Aż dwie godziny zajęło organizatorom obliczenie wyników. No i stało się. Polska wywalczyła pierwszy medal na zimowych igrzyskach olimpijskich. Brąz zdobył Franciszek Gąsienica Groń.

- Wiem, że pędziłem ile sił w nogach i powietrza w płucach. Wpadłem na metę tak zmordowany, że długo nie wiedziałem, co się ze mną dzieje. Dopiero jak się napiłem i złapałem oddech, trochę doszedłem do siebie. A tu ktoś do mnie podchodzi i gratuluje, że obliczył wszystko i jestem trzeci. Przyznam, że wtedy nie bardzo mu wierzyłem - wspominał Pan Franciszek swój medalowy występ w Cortina d”Ampezzo.

Włochy będą gościły ponownie sportowców z całego świata

W czerwcu 2019 roku, na 134 sesji MKOl, Prezydent Thomas Bach, ogłosił gospodarza zimowych igrzysk olimpijskich w 2026 roku. Wygrała kandydatura Cortiny d‘Ampezzo, wraz z Mediolanem. Dokładnie 70 lat po pierwszych zmaganiach w tej miejscowości, sportowcy z całego świata będą znowu zdobywać laury olimpijskie w tym historycznym miejscu.

REKLAMA

AK

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej