Dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Przedstawiciele KE chcą ujawnienia umowy z AstraZeneca

Przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili, że domagają się, aby została upubliczniona umowa z firmą AstraZeneca na dostawy do Unii Europejskiej szczepionek przeciw COVID-19. Kilka godzin temu informowała o tym agencja Reutera. AstraZeneca, która w piątek ma otrzymać zgodę na sprzedaż swoich preparatów w UE powiadomiła Brukselę, że dostawy do krajów członkowskich będą mniejsze niż planowano w pierwszym kwartale.

2021-01-27, 15:55

Dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Przedstawiciele KE chcą ujawnienia umowy z AstraZeneca
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Photo Sendra/shutterstock

Na linii Komisja Europejska - AstraZeneca iskrzy od kilku dni. W związku z informacją o problemach z dostawą zakontraktowanej liczby szczepionek Bruksela zażądała wyjaśnień od koncernu.

Powiązany Artykuł

shutterstock astrazeneca free szczepionka free 1200.jpg
"Nowy plan dostaw szczepionek absolutnie nie do zaakceptowania". Kolejne spotkanie KE z firmą AstraZeneca

Poniedziałkowe rozmowy przedstawicieli Komisji z brytyjsko-szwedzką firmą nie przyniosły rezultatu. Komisarz do spraw zdrowia określiła je jako rozczarowujące. Podkreśliła, że zmniejszenie dostaw będzie złamaniem umowy, co dla Unii jest nie do zaakceptowania.

Posłuchaj

Przedstawiciele KE potwierdzają, że chcą ujawnienia umowy z AstraZeneca. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

AtraZeneca tłumaczy, że to nie jest naruszenie warunków kontraktu, bo nie ma w nim zobowiązania do przestrzegania harmonogramu dostaw. Według firmy mowa jest jedynie o staraniach, aby dostawy były realizowane na czas.

REKLAMA

- Ponieważ pojawiły się wątpliwości chcemy, żeby kontrakt został upubliczniony, by wszyscy mogli sami sprawdzić wynegocjowane warunki dostaw szczepionek do Unii - powiedział jeden z unijnych urzędników.

Obie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Obie szczepionki - zarówno firmy Moderna, jak i Pfizera oraz BioNTech - działają w taki sam sposób. Zawierają tzw. matrycowy kwas rybonukleinowy (mRNA) kodujący białko z otoczki osłonowej koronawirusa SARS-CoV-2 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej