"Nie możemy różnicować praw ludzi ze względu na stan zdrowia". Wiceminister rodziny ws. aborcji
- Nadal obowiązują dwie przesłanki legalnej aborcji: zagrożenie zdrowia i życia kobiety oraz ciąża w wyniku czynu zabronionego - podkreśla w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny Barbara Socha.
2021-01-29, 07:15
Socha zaznaczyła, że wyrok TK ws. przerywania ciąży w przypadku uszkodzenia płodu to "kwestia realizacji prawa do równej ochrony życia" dla każdej osoby w Polsce.
Powiązany Artykuł
"Aborcja ma na celu pozbawienie życia dziecka". Centrum Życia i Rodziny o orzeczeniu TK
"Dla każdego uczciwego człowieka, który ma wpływ na stanowienie prawa - mówię tu i o politykach i sędziach TK - jest rzeczą oczywistą, że nie możemy różnicować praw ludzi ze względu na stan zdrowia. Większość przypadków legalnej aborcji w Polsce to było zabijanie dzieci podejrzanych o zespół Downa. Uważam, że jako społeczeństwo nie mamy do tego moralnego prawa" - podkreśliła.
- Uzasadnienie wyroku TK ws. aborcji. Zobacz treść dokumentu
- Suski: będą prace nad nowym projektem ustawy aborcyjnej uwzględniającym przypadki wad letalnych
- "Przyznaje człowiekowi w fazie prenatalnej prawa podmiotowe". Mec. Piotr Andrzejewski o wyroku TK ws. aborcji
Jak wskazała, jeżeli dziecko umiera w czasie ciąży, to taka ciąża i tak kończy się porodem. "Przerwanie ciąży z przesłanek eugenicznych także kończy się porodem. To zawsze trudne sytuacje pełne cierpienia" - dodała.
Powiązany Artykuł
Sędziowie nie odmawiali podpisania wyroku ws. aborcji. TK dementuje medialne doniesienia
Wiceminister podkreśliła, że jeśli dziecko rodzi się z wadą letalną, to wraz z matką trafia pod opiekę hospicjów perinatalnych. "Według statystyk tych hospicjów, ogromna większość kobiet decydowała się na urodzenie tych dzieci" - wyjaśniła.
Skonfrontowana z opinią, że urodzenie dzieci z wadami letalnymi było "prawem tych kobiet", odpowiedziała, że jeśli te dzieci rodziły się w takich hospicjach, to umierały w warunkach godnych. "(...) przede wszystkim bez cierpienia. Otrzymywały leki przeciwbólowe. To jest ludzkie podejście do wad letalnych" - wskazała.
paw/
REKLAMA
REKLAMA