"Jest w naszych sercach, każdy może poczuć z nim więź". Dyrektor Narodowego Centrum Kultury o Baczyńskim
- Na Krzysztofa Kamila Baczyńskiego patrzymy głównie jako na poetę, ale on był kimś więcej, ukochał nie tylko kraj, ale i siebie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Gościem audycji była też Barbara Kordas, dyrektor II LO im. Stefana Batorego w Warszawie.
2021-01-30, 13:30
Z okazji Roku Krzysztofa Kamila Baczyńskiego portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis internetowy składający się z unikatowych nagrań archiwalnych Polskiego Radia, wspomnień, wierszy w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenek do tekstów Baczyńskiego. Strona baczynski.polskieradio24.pl wystartowała w 100. rocznicę urodzin artysty - 22 stycznia tego roku.
Prof. Rafał Wiśniewski zauważył, że każdy dziś może poczuć więź z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, który nieustannie jest w naszych sercach i umysłach. - On szukał rozwiązań nietuzinkowych, mierzył się z kartką, ale nie stronił od grafik i akwareli - podkreślił.
Powiązany Artykuł
"Świat kolorów". Wystawa akwareli Zenona Remiego
"Baczyński inspiracją dla uczniów"
Barbara Kordas dodała, że w jej szkole, Krzysztof Kamil Baczyński, który jest absolwentem tego liceum, jest też inspiracją dla uczniów. - W latach 70-ych została ufundowana z inicjatywy młodzieży tablica upamiętniająca tego poetę, a to dlatego, że do szkoły trafiły wcześniej prace Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - powiedziała.
Dodała, że obecnie rękopisy te znajdują się w Bibliotece Narodowej. - Nasi uczniowie pamiętają o naszym absolwencie, zorganizowali nawet kilka lat temu wieczór poezji jemu poświęcony. Modna jest też dziś poezja śpiewana. Niedawno nasz absolwent skomponował nawet muzykę do wierszy Baczyńskiego - podkreśliła Barbara Kordas.
REKLAMA
Posłuchaj
Krzysztof Kamil Baczyński był poetą, prozaikiem i rysownikiem, harcmistrzem Szarych Szeregów, podchorążym Armii Krajowej, wreszcie - powstańcem warszawskim poległym w walce. Jego twórczość, spleciona z tragicznym życiorysem, dała początek jednej z najbardziej poruszających legend polskiej kultury.
W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, polskiej niepodległości i polskiej kultury rok 2021 został ustanowiony rokiem poety. Nowy serwis internetowy Polskiego Radia, który wpisuje się w obchody tego ważnego wydarzenia, zawiera obszerny zbiór opowieści członków rodziny, przyjaciół i znajomych, żołnierzy i kolegów z konspiracji, a także wypowiedzi biografów oraz znawców literatury.
Serwisowi specjalnemu towarzyszy internetowy kanał "Radio Baczyński" dostępny pod adresem moje.polskieradio.pl. Znajdują się tam wiersze i piosenki do tekstów Baczyńskiego w interpretacjach aktorów oraz muzyków. Wśród wykonawców są m.in. Ewa Demarczyk, Halina Wyrodek, Stanisława Celińska, Gaba Kulka, Grzegorz Turnau, Leszek Długosz, Budka Suflera, Chór Polskiego Radia oraz Chór Narodowego Forum Muzyki.
REKLAMA
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadzący: Maja Kluczyńska
Gość: Barbara Kordas (dyrektor II LO im. S. Batorego) i prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)
Data emisji: 29.01.2021
REKLAMA
Godzina: 23.36
REKLAMA