Kopalnia Soli "Wieliczka" znowu dostępna dla odwiedzających. Muzeum liczy na turystów z Polski

Kopalnia Soli "Wieliczka" od czwartku znowu będzie dostępna dla turystów. Trzy miesiące przerwy spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa górnicy wykorzystali m.in. na prace związane z renowacją elementów wystroju, remont torowiska i wyrównanie spągu w kilku chodnikach. Trasa turystyczna dezynfekowana jest codziennie, a co godzinę dezynfekowane są najczęściej dotykane powierzchnie.

2021-02-01, 08:45

Kopalnia Soli "Wieliczka" znowu dostępna dla odwiedzających. Muzeum liczy na turystów z Polski
Kopalnia soli w Wieliczce . Foto: Andriana Syvanych / shutterstock

Podziemną Trasę Turystyczną będzie można zwiedzać od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 15.00 oraz w weekendy od godz. 9.00 do 17.00. Zwiedzanie będzie się odbywać się w niewielkich, 10-osobowych grupach z zachowaniem wszystkich obostrzeń sanitarnych.

Reguły bezpieczeństwa doskonale się sprawdziły

– Przerwę w działaniu tras górnicy wykorzystali m.in. na prace związane renowacją elementów wystroju, takie jak na przykład wymiana stojaków drewnianych w komorach Janowice i Izabela, remont torowiska w poprzeczni Kaniów. W kilku chodnikach i komorach dokonano wyrównania spągu, czyli górniczej podłogi, tak aby goście mieli jeszcze wyższy komfort zwiedzania. Turyści ponownie będą mogli zwiedzać, po trwającym ponad pół roku zabezpieczeniu górniczym, XIX-wieczną komorę Warszawa, jedno z największych wyrobisk na Trasie Turystycznej – poinformowała rzeczniczka prasowa Kopalni Monika Szczepa.


Jak podkreśliła, wprowadzone reguły bezpieczeństwa doskonale sprawdziły się latem i jesienią – kopalnia komfortowo, zachowując reguły reżimu sanitarnego prowadziła ruch turystyczny. Niemal na każdym kroku, pod ziemią i na powierzchni, znajdują się dozowniki z płynem dezynfekującym. Przed wejściem na teren obiektu goście i pracownicy, przechodzą pomiar temperatury. Badanie odbywa się przy pomocy specjalnej bramki. Na terenie kopalni obowiązuje noszenie maseczek ochronnych i dystans społeczny.

Powiązany Artykuł

turystyka dworzec free shutt 1200 .jpg
Zwroty za odwołane wycieczki. Większość pieniędzy już na kontach turystów

Trasa turystyczna jest codziennie dezynfekowana, m.in. poprzez zamgławianie i opylanie, podobnie – kopalniane windy. Co godzinę dezynfekowane są powierzchnie najczęściej dotykane – tamy wentylacyjne, barierki. Na bieżąco odkażane są ławki, parapety, podłogi, klamki czy poręcze.

Jedna czwarta frekwencji sprzed pandemii

REKLAMA

– Podczas otwarcia kopalni przez siedem miesięcy 2020 roku obowiązywało wiele obostrzeń związanych z pandemią, co sprawiło, że w podziemnej Wieliczce zaczęła dominować turystyka krajowa. Zabytkowe podziemia odwiedziło w tym czasie ponad 441 tys. osób, to jedna czwarta frekwencji sprzed pandemii. Otwieramy Wieliczkę dla wszystkich, ale w obecnej sytuacji szczególnie liczymy na turystów z Polski. Co chwilę pojawia się coś nowego, więc warto do nas zaglądać nie raz, nie dwa, a wiele razy w życiu – zachęca Tomasz Broniowski, dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli "Wieliczka" SA.

W 2019 roku Kopalnię Soli "Wieliczka" odwiedziło ponad 1 mln 860 tys. turystów. Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej