"UE stała się niewydolna". Cezary Gmyz o zakupie szczepionek
- Ten kryzys pokazuje, że państwa spoza Unii Europejskiej, takie jak Izrael czy Wielka Brytania, o wiele lepiej radzą sobie z akcją masowych szczepień. Po Ursuli von der Leyen nie spodziewałem się niczego innego, w czasie rządów w ministerstwie obrony Niemiec wykazała się wyjątkową nieporadnością - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz (TVP).
2021-02-02, 11:15
Komisja Europejska poinformowała, że rozmowy z firmą farmaceutyczną AstraZeneca będą kontynuowane, bo Unia Europejska chce znaczniej więcej szczepionek, niż proponuje koncern.
Powiązany Artykuł
"To kwestia wiarygodności całej UE". Wiceszef MSZ o umowach KE na zakup szczepionek
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w niedzielę, że koncern AstraZeneca dostarczy na unijny rynek w pierwszym kwartale br. dodatkowe 9 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19; w sumie w tym okresie firma zapewni 40 mln dawek.
40 mln to i tak połowa dostaw, do jakich pierwotnie zobowiązała się AstraZeneca. Pod koniec stycznia brytyjsko-szwedzka firma zapowiedziała, że zamiast zakontraktowanych na pierwszy kwartał 80 mln dawek będzie w stanie dostarczyć tylko 31 mln. Tłumaczyła to niższą od spodziewanej wydajnością jednej z fabryk.
"UE stała się niewydolna"
Cezary Gmyz, komentując zakup szczepionek, ocenił, że Unia Europejska przez przerost biurokracji stała się niewydolna. - Mamy do czynienia z krzyżującymi się kompetencjami, to co miało nam ułatwiać życie, utrudnia je. Proces rejestracji leków czy szczepionek przeprowadzany przez Europejską Agencję Leków przebiega z opóźnieniem w stosunku do innych krajów - zwracał uwagę.
REKLAMA
"Koncerny Big Pharma zwęszyły interes życia"
- Firmy farmaceutyczne, takie jak Pfizer, Johnson & Johnson czy AstraZeneca obracają wielomiliardowymi kwotami i kierują się interesem przede wszystkim swoich akcjonariuszy. UE zainwestowała w opracowanie tych szczepionek i preferencje tych, którzy za to zapłacili, powinny być oczywiste. W tej chwili koncerny Big Pharma zwęszyły interes życia, nie ma kraju na świecie, który nie zostałby dotknięty tą zarazą, na rynkach pojawiła się ostra konkurencja i dyktują warunki. Koncerny farmaceutyczne wypięły się na UE i sprzedają szczepionki po prostu temu, kto zamówił szybciej i zapłacił więcej - stwierdził publicysta.
Posłuchaj
Po pozytywnej ocenie Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkowym zatwierdzeniu szczepionki dla osób w wieku od 18 lat w piątek Komisja Europejska dopuściła do obrotu w Unii Europejskiej preparat AstraZeneki. KE zawarła wcześniej z koncernem umowę na dostawę 300 mln dawek szczepionki, z opcją dokupienia kolejnych 100 mln.
- Opóźnienia w dostawach szczepionek AstraZeneki do UE. Płomecka: spór cały czas trwa
- "Wielka Brytania i Izrael wygrywają z Unią Europejską". Dr Rydliński o tempie szczepień
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: Cezary Gmyz
Data emisji: 02.02.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 10.08
PR24/ka
REKLAMA