Prezes UOKiK o Nord Streamie 2: niekorzystny z punktu widzenia rynku i konkurencji, łamie obowiązujące zasady

- Ukarane przez nas firmy wszelkimi środkami i sposobami, niekiedy dążąc do tego, by naginać lub wręcz łamać przepisy prawa, starały się zrealizować inwestycję, która z punktu widzenia rynku i konkurencji jest niezwykle niekorzystna dla Polski - powiedział Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

2021-02-03, 20:35

Prezes UOKiK o Nord Streamie 2: niekorzystny z punktu widzenia rynku i konkurencji, łamie obowiązujące zasady

Rosyjski koncern Gazprom złożył apelację do polskiego Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie decyzji UOKiK, który nałożył grzywnę na spółki uczestniczące w budowie gazociągu Nord Stream 2.

Powiązany Artykuł

1200_Biedronka_shutterstock.jpg
Wykorzystywanie przewagi kontraktowej. UOKiK nałożył gigantyczną karę na Biedronkę

- Przedsiębiorcy ci wszelkimi środkami i sposobami, niekiedy dążąc do tego, by naginać lub wręcz łamać przepisy prawa, starali się zrealizować inwestycję, która z punktu widzenia rynku i konkurencji jest niezwykle niekorzystna dla Polski, a także łamie ustalone zasady. Firmy te łamały również zasady obowiązujące w Unii Europejskiej jeśli chodzi o kontrolę koncentracji i zgody właściwych regulatorów - wyjaśnił Tomasz Chróstny.

Posłuchaj

Tomasz Chróstny o karze nałożonej na Gazprom i spółki realizujące projekt Nord Stream 2 ("Stan rzeczy") 21:01
+
Dodaj do playlisty

Urząd nałożył w ub. r. kary na spółki uczestniczące w budowie Nord Streamu 2, w tym 29 mld zł - na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek budujących rurociąg. Decyzja ta związana jest z zakończonym postępowaniem w sprawie spółki odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2 bez wymaganej zgody prezesa UOKiK.

- Ukarane podmioty miały obowiązek zgłosić inwestycję do regulatora krajowego. Wynika to z przepisów zarówno europejskich, jak i polskich. Celowo, widząc zastrzeżenia, wycofały wniosek i dążyły do tego, by zrealizować przedsięwzięcie z pominięciem zgody właściwego regulatora, w tym wypadku prezesa UOKiK. Prowadziły projekt bez uzyskania zgody, projekt, który wprost jest szkodliwy dla konkurencji, rynku i polskiej gospodarki - wskazał gość audycji "Stan rzeczy".

REKLAMA

***

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzący: Piotr Nisztor
Gość: Tomasz Chróstny, prezes UOKiK
Data emisji: 03.02.2021
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej