Bieda na emeryturze? Eksperci radzą, jak tego uniknąć
- Musimy się liczyć z tym, że nasze emerytury z każdym rokiem będą coraz niższe, a stopa zastąpienia około 2060 roku spadnie nawet do około 20 proc. naszego ostatniego wynagrodzenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ i członek zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS.
2025-03-15, 19:00
Z każdym rokiem prognozy dotyczące wysokości przyszłych emerytur wyglądają coraz mniej optymistycznie. Według analiz obecni 30-latkowie, przechodząc na emeryturę, mogą otrzymać jedynie 25-28 proc. swojego ostatniego wynagrodzenia. Eksperci są zgodni - warto już teraz pomyśleć o długoterminowym oszczędzaniu, korzystając z takich rozwiązań jak Pracownicze Plany Kapitałowe, Pracownicze Programy Emerytalne, Indywidualne Konto Emerytalne czy Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.
Eksperci podkreślają konieczność samodzielnego oszczędzania na przyszłość. Wojciech Nagel z BCC, szef zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS mówi, że zdecydowanie poleca dodatkowe oszczędzanie, ponieważ prognozy zarówno Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i Banku Światowego, wskazują na drastyczny spadek przyszłych emerytur.
Posłuchaj
Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ i członek zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS zwraca uwagę na skalę problemu. Podkreśla, że stopa zastąpienia w 2060 roku może spaść nawet do około 20 proc. ostatniego wynagrodzenia. Zaznacza, że nawet osoby zarabiające 10 tysięcy złotych, co jest stosunkowo wysokim wynagrodzeniem, powinny zdać sobie sprawę, że 20-25 proc. tej kwoty na emeryturze nie zapewni godnego życia.
Stopa zastąpienia to wskaźnik określający, jaki procent ostatniego wynagrodzenia stanowi emerytura. Im niższa stopa zastąpienia, tym mniejszy dochód po zakończeniu kariery zawodowej.
***
Audycja: Kapitał i praca
Prowadząca: Anna Grabowska
Goście: Wojciech Nagel i Sebastian Koćwin
Data emisji: 15.03.2025
Godzina emisji: 15.06
Źródło: Polskie Radio 24