"To rewolucja w polityce środowiskowej". Premier Mateusz Morawiecki o programie "Czyste powietrze"
Ten program to rewolucja w polityce środowiskowej. Środki, które w nim lokujemy są bezprecedensowe - mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji dotyczącej programu "Czyste powietrze". Szef rządu zachęcał samorządowców, by pomagali w dalszym promowaniu programu.
2021-02-08, 14:04
"Czyste powietrze" to program wymiany wysokoemisyjnych pieców, częściowo dofinansowany z budżetu. Szef rządu mówił, łącząc się z uczestnikami konferencji przez sieć, że na początku roku złożono wiele wniosków o dołączenie do programu.
Posłuchaj
- W ciągu ostatniego miesiąca złożono 11 tys. wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze". Chcę zachęcić wszystkich, żeby to zainteresowanie było jeszcze większe. Zależy nam, żeby do 2029 roku zaangażować w program 100 mld zł - mówił Mateusz Morawiecki.
Tysięczna gmina w programie
Dziś do programu jako tysięczna gmina dołączyły śląskie Świętochłowice. Premier podkreślał, że choć Śląsk jest ważnym miejscem dla polskiego przemysłu, to musi on być też coraz bardziej przyjazny środowisku.
Premier podkreślił podczas wystąpienia, że troska o czyste środowisko i czyste powietrze to jeden z filarów nowej rzeczywistości, nowego ładu.
REKLAMA
- Rozwój gospodarczy musi się przekładać na wysoką jakość życia, czyli jakość środowiska i czyste powietrze - powiedział. Dodał, że dobrej jakości powietrze nie może być dobrem rzadkim.
Powiązany Artykuł
Europa stawia na morską energetykę wiatrową. Rekordowe inwestycje w 2020 roku
Duże środki na promocję programu
Premier zaznaczył, że władzom zależy na jak najszerszym rozpropagowaniu programu. Jak mówił, rząd zamierza przeznaczyć na ten cel duże środki.
- Przeznaczamy 100 mln zł na promocję programu "Czyste powietrze" w samorządach. Ten program ma szansę w bardzo wyraźny sposób poprawić nasze powietrze. Te środki umożliwią gminom prowadzenie konsultacji i utworzenie nowych miejsc informacyjnych dla mieszkańców - zadeklarował.
Obecnie z programu korzysta około 200 tysięcy gospodarstw domowych - to łącznie około pół miliona osób.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md
REKLAMA