"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego
Był aktywnie zaangażowany w komunizm w Polsce, określał się jako myśliciel marksistowski, ale bardzo szybko przyszło rozczarowanie marksizmem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Hubert Czyżewski z Centrum Badań Kopernik UJ, komentując biografię Leszka Kołakowskiego.
2021-02-09, 11:30
Tematem audycji była biografia Leszka Kołakowskiego pt. "Kołakowski. Czytanie świata. Biografia" napisana przez Zbigniewa Mentzla.
Powiązany Artykuł
Klub Krzywego Koła - trybuna inteligencji czy barometr władzy?
- Jest świetnym podsumowaniem i wprowadzeniem w Kołakowskiego - powiedział o książce gość rozmowy. - Ona zbiera możliwie wszystkie najważniejsze wątki zarówno z biografii, jak i myśli Leszka Kołakowskiego - dodał.
Posłuchaj
Czyżewski zwrócił uwagę na rolę filozofa w rozwoju myśli drugiej połowy XX wieku. - Mentzel podsumowuje Kołakowskiego, myślę, że dobrym określeniem, że był to intelektualny rzecznik epoki - powiedział. - Był to człowiek, twórca, który żył i publikował bardzo długo - dodał, zwracając uwagę na szeroko rozpiętą w czasie twórczość Kołakowskiego, która objęła wiele intelektualnych prądów ówczesnej Europy.
REKLAMA
Trudną do przecenienia rolę, zdaniem Czyżewskiego, odegrał filozof również w okresie przemian ustrojowych w Polsce. - Był w pewnym sensie intelektualnym ojcem chrzestnym tego, co się wydarzyło w roku 1989 w Polsce - zauważył.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
* * *
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
REKLAMA
Gość: dr Hubert Czyżewski (Centrum Badań Kopernik UJ, Kultura Liberalna)
Data emisji: 8.02.2021
Godzina: 23.36
kb
REKLAMA
REKLAMA