"Oczywisty błąd". Czarnecki wskazał, kto odpowiada za opóźnienia w dostawach szczepionek
- Za oczywisty błąd w negocjacjach ws. zakupu szczepionek dla Unii Europejskiej odpowiada w wymiarze politycznym przewodnicząca KE Ursula von der Leyen - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
2021-02-11, 21:00
Komisja Europejska jest krytykowana za powolne tempo dostaw preparatów do krajów Wspólnoty, wskutek czego akcja szczepień w Unii przebiega wolniej niż w USA czy Wielkiej Brytanii. Na Wyspach co najmniej jedną dawkę szczepionki otrzymało już 17,7 proc. ludności, w USA - blisko 9,5 proc., w będących liderem rankingu Zjednoczonych Emiratach Arabskich - ponad 41 proc. Dla całej UE współczynnik ten wynosi 2,65 proc., dla Polski - 3,19 proc.
Powiązany Artykuł
"Niektóre założenia były zbyt optymistyczne". Szefowa KE tłumaczy się z opóźnień dostaw szczepionek
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że za negocjacje ws. szczepionek nie odpowiadają "krasnoludki i sierotka Marysia", tylko konkretni ludzie. - Kwestie szczepionek ratujących życie Europejczyków zostały potraktowane, jakby chodziło o cement, mleko, truskawki lub miedź. Izrael się nie targował, kupił szczepionki drożej, ale dziś ma ok. 20 proc. zaszczepionych obywateli. Popełniono błąd. UE subsydiowała koncerny farmaceutyczne, które prowadziły badania nad szczepionką i bezrefleksyjnie przyjmowała oświadczenia koncernów, które nie chciały przyjąć odpowiedzialności za skutki. Na koniec okazało się, że szczepionki są sprzedawane do Serbii, która jest poza UE. Za oczywisty błąd w negocjacjach odpowiada w wymiarze politycznym przewodnicząca KE - powiedział Ryszard Czarnecki.
Europoseł zwrócił również uwagę, że w tej sprawie winne są również cztery państwa UE. - Ministrowie zdrowia Niemiec, Francji, Holandii i Włoch zaapelowali do KE ws. koordynacji akcji szczepień. To był pomysł na wzmocnienie UE, na odzyskanie autorytetu po blamażu związanym z początkiem pandemii w Europie. KE spóźniła się z reakcją i dała sobie wejść na głowę, bo Niemcy i Francja blokowały pomoc środków dla Włoch. W pomocy Chiny zastąpiły UE. Te cztery państwa spowodowały, że wbrew doświadczeniom sprzed roku, gdy KE kompletnie sobie nie poradziła, UE ponownie weszła w te same buty. Tymczasem doświadczenia z pandemii pokazują, że państwa narodowe lepiej sobie radzą w walce z pandemią niż KE. Potwierdzają to ostatnie wydarzenia związane z brakiem szczepionek - podsumował Czarnecki.
REKLAMA
Posłuchaj
Państwa Unii Europejskiej kupują szczepionki przeciwko COVID-19 w ramach mechanizmu wspólnych zakupów. Preparaty dostarczane są jednak wolniej, niż planowano. W styczniu Pfizer, a następnie AstraZeneca poinformowały o czasowym zmniejszeniu planowanych dostaw do Unii Europejskiej z powodu niewystarczających mocy produkcyjnych.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Ryszard Czarnecki
Data emisji: 11.02.2021
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA