Wiosna na horyzoncie? IMGW prognozuje pierwsze ocieplenie

Pierwszy tydzień drugiej połowy lutego to już zapowiedź nadchodzącego ocieplenia. W najbliższych dniach spodziewajmy się zmiennego zachmurzenia i bardzo dużego kontrastu termicznego: na wschodzie zimowej aury, a na zachodzie powiewu wiosny - prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

2021-02-15, 13:30

Wiosna na horyzoncie? IMGW prognozuje pierwsze ocieplenie
Ocieplenie wpłynie na sytuację hydrologiczną w kraju. Foto: shutterstock.com/Liudmila Yagovatina

Powiązany Artykuł

1200_śnieg_Forum.png
IMGW: natężenie opadów śniegu osłabło

Według IMGW, ocieplenie na zachodzie kraju odczuwalne będzie już od wtorku, kiedy temperatura w ciągu dnia przekroczy 0 st. C. "Opady śniegu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i sam deszcz, przejściowo wystąpi także marznący deszcz powodujący gołoledź. Pokrywa śnieżna ulegać będzie topnieniu" - czytamy w orientacyjnej prognozie na rozpoczęty tydzień.

Czytaj także:

Pogoda zimowa dłużej utrzyma się na wschodzie kraju. "W dzień przebłyski słońca na zmianę z opadami śniegu, a nocą silny mróz. Ocieplenie na wschód kraju dotrze dopiero pod koniec tygodnia" - zapowiada IMGW.

"W tej sytuacji nadchodzące dni charakteryzować się będą zmiennym zachmurzeniem i bardzo dużym kontrastem termicznym: na wschodzie zimowa aura, a na zachodzie powiew wiosny" - podsumowują synoptycy.

REKLAMA

W poniedziałek będzie pochmurno, na wschodzie padać będzie śnieg, a zarówno tam, jak i w górach może dochodzić do zamieci. Przeważnie termometry wskazywać będą od -5 do -1 st. C, na wybrzeżu zaś około 0 st. C. Chłodniej będzie na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Karpat: od -8 do -6 st. C. W nocy z poniedziałku na wtorek termometry na wschodzie i w rejonie Karpat wskażą nawet -17 st. C, a na zachodzie ok. -3 st. C.

"We wtorek i środę opady śniegu od zachodu stopniowo przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i deszcz, także marznący powodujący gołoledź. W dzień temperatura na wschodzie od -7 do -5 st. C, a na zachodzie od 1 do 5 s. C. W nocy z wtorku na środę na wschodzie ok. -11 st. C, ale kolejna noc (środa/czwartek) przyniesie na Podlasiu spadek temperatury do -18 st. C. Na zachodzie znacznie cieplej, noce z temperaturą ok. 0 st. C" - zapowiada IMGW.

Nawet 5 st. C na zachodzie kraju

Dużych różnic temperatur spodziewać się należy też we wtorek. Na zachodzie kraju temperatura wyniesie od 3 do 5 st. C, a na wschodzie utrzyma się mróz z temperaturą od -9 st. C na Suwalszczyźnie do 0 st. C w centrum. "W nocy na północnym wschodzie spadek temperatury do ok. -15 st. C" - wskazuje instytut.

Piątek w całym kraju będzie deszczowy, tylko na wschodzie padać będzie śnieg przechodzący z deszcz ze śniegiem. "W dzień temperatura od -2 st. C na Suwalszczyźnie do 6 st. C na Ziemi Lubuskiej" - prognozuje Instytut. Jak podkreśla, noc zdecydowanie cieplejsza od poprzednich, bez silnego mrozu. Termometry pokażą od -6 do 3 st. C.

REKLAMA

Wiosenna pogoda w całym kraju nadejdzie w weekend. Spodziewać należy się jednak opadów deszczu, a na Suwalszczyźnie deszczu ze śniegiem. "W ciągu niedzielnego dnia temperatura wzrośnie do 13 st. C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Noce także ciepłe, na przeważającym obszarze kraju temperatura powyżej 0 st. C" - przewiduje IMGW.

Ostrzeżenie hydrologiczne

Ocieplenie wpłynie na sytuację hydrologiczną w kraju. "Dodatnie temperatury, w połączeniu z prognozowanymi opadami deszczu, przyczynią się do szybkiego topnienia pokrywy śnieżnej. Rzeki cały czas będą podpiętrzone przez zjawiska lodowe i powstałe w ich skutek zatory. Na zachodzie kraju, gdzie najwcześniej zrobi się ciepło, pokrywa śnieżna jest stosunkowo najsłabiej rozbudowana" - wyjaśnia IMGW.

"Najbardziej dynamiczna sytuacja będzie miała miejsce pod koniec tygodnia, kiedy roztopy i opady deszczu obejmą również wschodnią połowę kraju. W tym rejonie notowana jest gruba pokrywa śnieżna oraz najbardziej rozwinięte zjawiska lodowe" - zapowiada Instytut.

IMGW ostrzega, że połączenie występowania zjawisk lodowych, opadów deszczu i gwałtownych roztopów stwarza poważnie zagrożenie powodziowe.

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej