"Jest starszą siostrą Trójmorza". Szynkowski vel Sęk o Grupie Wyszehradzkiej
- Grupa Wyszehradzka stała się punktem zaczepienia do rozwoju regionalnego. Ma swoją tradycję polityczną, jest elastyczna, potrafi reagować na bieżące wyzwania, w tym na pandemię - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.
2021-02-17, 07:51
W środę (17 lutego) w Krakowie odbędzie się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej. Zostanie przyjęta deklaracja wytyczająca cele na przyszłość V4 oraz deklaracja cyfrowa.
Powiązany Artykuł
30-lecie Grupy Wyszehradzkiej. W Krakowie rusza szczyt szefów rządów V4
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że szczyt jest punktem kulminacyjnym obchodów 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. - Pierwsza część będzie miała charakter jubileuszowy i historyczny. Na Wawelu odbędzie się dyskusja o dotychczasowych dokonaniach Grupy Wyszehradzkiej, tego, co udało się skutecznie i wspólnie osiągnąć. Pierwsze 15 lata to było dążenie do Unii Europejskiej i NATO, później walka o wspólne interesy, o politykę migracyjną, zainteresowanie UE Wschodem, plan ekonomiczny dla Białorusi zaprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego i poparty przez UE - wyliczał Szymon Szynkowski vel Sęk.
Druga część szczytu będzie miała miejsce w Centrum Kongresowym. - Odbędzie się merytoryczna dyskusja o przyszłości. Nowoczesne technologie, agenda cyfrowa, sektor gamingu. Podpisana zostanie bardzo szczegółowa deklaracja rocznicowa i dotycząca nowoczesnych technologii, zwana deklaracją cyfrową - tłumaczył wiceszef polskiej dyplomacji.
REKLAMA
Aktywna prezydencja
Zdaniem Szymona Szynkowskiego vel Sęka polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej jest bardzo aktywna. - Rozpoczęliśmy ją w lipcu. Już we wrześniu miało miejsce spotkanie w Lublinie. Zaprezentowano tam inicjatywę premiera Morawieckiego, aby wobec wydarzeń na Białorusi przyjąć plan na rzecz wsparcia przemian w tym państwie. Było też wspólne oświadczenie ws. próby otrucia Aleksieja Nawalnego. Przed wszystkimi spotkaniami Rady Europejskiej miała miejsce koordynacja działań w celu wypracowania wspólnego stanowiska. Kompromis budżetowy UE nie byłby możliwy, gdyby nie współdziałanie i solidarność Grupy Wyszehradzkiej. Opublikowano mapę inwestycji strukturalnych ws. Via Carpatia, kanału Odra-Dunaj, CPK jako hubu dla Grupy Wyszehradzkiej. Dzieje się bardzo, mimo warunków pandemicznych - zapewniał gość Polskiego Radia 24.
Szynkowski vel Sęka nazwał Grupę Wyszehradzką starszą siostrą Trójmorza. - Trójmorze to szerszy format. Grupa Wyszehradzka stała się dla tej inicjatywy punktem zaczepienia. Posiada swoją tradycję polityczną, w ramach czterech państw budowane jest zaufanie, jest elastyczna i potrafi reagować. Dowodem jest kwestia pandemii, stworzono wirtualne centrum wymiany informacji ws. COVID-19. Broniłby tego formatu jako skierowanego na zewnątrz, ale integrowanego wokół czterech państw - podsumował wiceszef polskiej dyplomacji.
Posłuchaj
REKLAMA
Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier i określana jest jako jeden z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy ówcześni prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Miało to miejsce w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"
Prowadzący: Eliza Olczyk
REKLAMA
Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (MSZ)
Data emisji: 17.02.2021
Godzina emisji: 07.16
PR24
REKLAMA
REKLAMA