"Absolutnie wyjątkowy dar". Premier Węgier przekazał Polsce zbroję króla Zygmunta II Augusta

Premier Węgier Viktor Orban przekazał Polsce zbroję Zygmunta II Augusta. Uroczystość na Wawelu zakończyła szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej.

2021-02-17, 18:46

"Absolutnie wyjątkowy dar". Premier Węgier przekazał Polsce zbroję króla Zygmunta II Augusta
Podarowana Wawelowi zbroja Zygmunta II Augusta. Foto: Twitter/@MKiDN_GOV_PL

Powiązany Artykuł

mid-21205091 (1).jpg
"Jak najbardziej zbliżyć się do oryginału". Renowacja ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej zakończona

Posłuchaj

Polskie zbiory wzbogaciła renesansowa zbroja Zygmunta II Augusta wykonana w XVI wieku. Na Wawelu przekazał ją premier Węgier, podczas szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej - relacja Agaty Woźniak (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

 

Eksponat do tej pory był przechowywany w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Teraz dzięki darowiźnie Węgier będzie pokazywany na Wawelu. W uroczystości wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

- Znajdujemy się w bardzo szczególnym miejscu. Zamek Królewski na Wawelu to zawsze było serce polskiej państwowości. Znajdujemy się w wyjątkowej chwili. W chwili, gdy do Polski wraca młodzieńcza, dziecięca zbroja Zygmunta Augusta, naszego polskiego króla. To absolutnie wyjątkowy dar narodu węgierskiego dla narodu polskiego - mówił premier.

"Od dziś jest to również symbol przyjaźni polsko-węgierskiej. To absolutnie wyjątkowy dar serca narodu węgierskiego dla narodu polskiego, za który chciałbym szczególnie podziękować przyjacielowi Polaków - premierowi Viktorowi Orbanowi. Warto przypomnieć, że tuż po śmierci króla Zygmunta II Augusta, biskup płocki Jan Głuchowski powiedział, że nie zostawił po sobie potomka, ale zostawił wolność. Jak wszyscy wiemy, z tą wolnością w I RP bywało różnie, ale historia jest po to, żeby czerpać z niej również trudne lekcje" - napisał premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku.

REKLAMA


Mateusz Morawiecki we wpisie zaznaczył, że ostatni z Jagiellonów był władcą, który w dobie wojen religijnych powiedział: "nie jestem królem Waszych sumień", "tworząc przestrzeń dla zdrowo rozumianej tolerancji i wolności sumienia, która jest jedną z naczelnych wartości Grupy Wyszehradzkiej. Niech ta wyjątkowa chwila powrotu symbolicznego zabytku, który pokazuje wielkość naszej wspólnej historii, zostanie z nami na zawsze".

"Zbroja, która łączy dziedzictwo"

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Andrzej Betlej podkreślił, że uroczystość jest wydarzeniem wyjątkowym i bezprecedensowym.

Posłuchaj

Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, Andrzej Betlej: ta zbroja to dzieło, które łączy nasze dziedziectwo (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Zbroję młodego króla Zygmunta Augusta do końca lutego będzie można oglądać bezpłatnie w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu. 

REKLAMA

Historyczna zbroja królewska

Renesansowa zbroja Zygmunta Augusta została wykonana w XVI wieku na prezent dla Zygmunta Augusta z okazji jego zaślubin z Elżbietą Austriaczką z Habsburgów. Ofiarodawcą upominku był ojciec panny młodej, cesarz Ferdynand I Habsburg. Do zaślubin doszło w 1543 roku. Zygmunt II August miał wtedy 23 lata. Pancerz wykonał rzemieślnik z Innsbrucku, Jörg Seusenhofer, którego dzieła uważane są za szczytowe osiągnięcia płatnerstwa renesansowego. 

Czytaj także: 

Dzieło do tej pory znajdowało się w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie. W Wigilię premier Wegier Viktor Orban zdecydował o przekazaniu pamiątki Polsce. 

Uhonorowanie śp. pary prezydenckiej

Wcześniej premierzy Polski i Węgier, Mateusz Morawiecki i Viktor Orban, złożyli kwiaty przy grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu. Premierom Polski i Węgier towarzyszyły małżonki. W krypcie był też obecny wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Zebrani odmówili po łacinie modlitwę Ojcze nasz i złożyli kwiaty.

Politycy uczestniczyli też we mszy św. której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

REKLAMA

Czytaj także: 

W środę w Krakowie odbywał się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu. Premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji podpisali wspólną deklarację z okazji rocznicy oraz deklarację o wzajemnej współpracy przy projektach cyfrowych.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej