Multilateralizm i regulacja przestrzeni cyfrowej. Macron proponuje "nową koncepcję NATO"

Prezydent Francji Emmanuel Macron wskazał multilateralizm, czyli wspólne kierowanie polityką przez kilka państw, jako konieczną podstawę wspólnych działań w wymiarze transatlantyckim. Jak mówił, wypracowanie skutecznego wspólnego działania koordynowanego przez wiele podmiotów jest najważniejszą potrzebą.

2021-02-19, 22:49

Multilateralizm i regulacja przestrzeni cyfrowej. Macron proponuje "nową koncepcję NATO"

Podczas wystąpienia online na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa francuski prezydent podkreślał, że multilateralizm jest potrzebny w obszarach: klimatu, ochrony demokracji, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę wolności słowa i unikania nienawiści, oraz w kwestii regulacji przestrzeni cyfrowej. W ocenie Emmanuela Macrona ostatni z obszarów jest kluczowy dla demokracji.

Powiązany Artykuł

Tomasz Wróblewski 1200.jpg
Tomasz Wróblewski: Chinom zależy na rozbiciu sojuszu transatlantyckiego

Posłuchaj

Macron: (multilateralizm jest potrzebny) również w kwestii traktowania nierówności, bo uważam, że jeśli chcemy, aby nasza zachodnia globalizacja odniosła sukces, to nie stanie się to bez włączenia przez sojuszników swoich sąsiadów, zwłaszcza Afryki (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Jako wspólne wyznanie dla sojuszników wskazał również zaangażowanie w normalizację sytuacji w Sahelu, Syrii, Górskim Karabachu, a także działania dotyczące cyberprzestrzeni, przestrzeni morskiej i kosmosu.

Francuski prezydent dodał, że architektura bezpieczeństwa to także dialog z Rosją, który - jak ujął - jest "kluczem do tego, aby kontynent europejski mógł żyć w pokoju".

Czytaj również:

"Nowa koncepcja NATO"

Jako drugi filar i zarazem wyzwanie dla wspólnych działań Amerykanów i Europejczyków w ramach współpracy transatlantyckiej, Emmanuel Macron wskazał działania w obszarze przebudowy wspólnej agendy i architektury bezpieczeństwa. Chodzi - jak wyjaśniał - o nową koncepcję NATO.

Powiązany Artykuł

wojsko_usa_stock_1200.jpg
"To dobre z perspektywy wschodniej flanki NATO". Ekspertka OSW o pozostaniu wojsk USA w Niemczech

Posłuchaj

Macron wskazał działania w obszarze przebudowy wspólnej agendy i architektury bezpieczeństwa: To znaczy nowa koncepcja NATO. Uważam, że wszystko, co powiedziałem w zeszłym roku, pozostaje aktualne - pytania, wątpliwości, które możemy mieć, wyzwania, które stoją przed nami (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Jego zdaniem rolą "szefów państw i rządów jest przygotowanie nowej koncepcji, która zmieni strukturę działań NATO w nadchodzących latach i zbuduje podstawy architektury bezpieczeństwa".

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa jest największym tego typu wydarzeniem na świecie. Z powodu pandemii koronawirusa w tym roku odbyła się online. Oprócz prezydenta Emmanuela Macrona wzięli w niej udział między innymi także prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Angela Merkel, szef NATO Jens Stoltenberg i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej