Prezes Fundacji na Rzecz Wielkich Historii: brakuje miejsca, które by upamiętniało Państwo Podziemne
- Mimo, że od zakończenia II wojny światowej minęło wiele lat, nie doczekaliśmy się jednego gmachu, który opowiedziałby o oporze społecznym i odwadze cywilnej tamtego czasu - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na Rzecz Wielkich Historii.
2021-02-20, 16:20
W przestrzeni wirtualnej powstanie muzeum upamiętniające Polskie Państwo Podziemne. Będzie to jedyna w swoim rodzaju inicjatywa, upamiętniająca polski ruch oporu podczas II wojny światowej. Gość PR24 powiedział, że w przestrzeni publicznej brakuje miejsca, które by upamiętniało i przedstawiało cały zakres działań Państwa Podziemnego.
Powiązany Artykuł
Utworzenie Armii Krajowej. Prof. Panfil: była fenomenem
"Zbiory z kolekcji prywatnych"
- Nie jest naszą ambicją jednak, by zbudować gmach, bo nas na to nie stać, ale by stworzyć miejsce w sieci, które załaduje zbiory z różnych instytucji kultury oraz z archiwów rodzinnych i z prywatnych kolekcji, tak by obraz tego czym było Polskie Państwo Podziemne, był szeroki - podkreślił Maciej Piwowarczuk.
Posłuchaj
W Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego prezentowanych będzie ponad 3000 eksponatów. Wśród nich znajdą się nigdy wcześniej nieprezentowane dokumenty, zdjęcia, czy wspomnienia oraz relacje.
REKLAMA
Otwarcie muzeum planowane jest w 2022 roku. Obecnie trwa digitalizacja historycznych dokumentów znajdujących się w prywatnych kolekcjach, ośrodkach muzealnych i zespołach archiwalnych, zarówno w kraju jak i za granicą. Wśród nich są raporty wywiadowcze, prace domowe uczniów tajnych kompletów, wyroki podziemnych sądów, czy schematy rakiety V2.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Maciej Piwowarczuk (prezes Fundacji na Rzecz Wielkich Historii)
REKLAMA
Data emisji: 20.02.2021
Godzina: 15.33
REKLAMA